Definitivní verdikt padl v úterý 30. května před Krajským soudem v Brně. Jelínek se odvolal proti rozhodnutí Okresního soudu v Jihlavě z letošního 29. března. Soud mu dal trest šest měsíců s roční podmínkou za to, že pro server youtube.com natočil video, v němž se vulgárně vyjadřuje o projektu Petry Yamuny Wolf. Ta provozuje psychologickou poradnu, jejíž součástí je i takzvaná vaginální terapie.

Zdroj: Youtube

Jelínek ženu označil za „zasranou zkurvenou zlodějku“, protože si podle něj za své služby účtuje nehorázné sumy, a počastoval ji dalšími nadávkami. Soud v Jihlavě nakonec dospěl k názoru, že jde ze strany Jelínka o hrubou neslušnost, čímž spáchal přečin výtržnictví. Jenže Petr Jelínek s názorem soudu nesouhlasil. Podal odvolání a doufal, že soud uzná, že má právo na svobodné vyjadřování, a přikloní se na jeho stranu.

„Celá věc mě mrzí a uznávám, že některá slova, která jsem řekl, byla vulgární, ale vyprovokovala mne k tomu prezentace poškozené na internetu, která za své služby podle mého názoru považuje přemrštěné sumy,“ zopakoval v úterý před soudem v Brně Petr Jelínek.

V odvolání také například zmínil příklady, kdy se populární osobnosti také během různých vystoupení vyjadřují vulgárně. Předsedkyně tříčlenného odvolacího senátu Markéta Jirsová nakonec vyhověla odvolání Jelínka jen částečně. V podstatném, tedy zda byla v tomto případě správně zvolena právní kvalifikace, dala za pravdu soudu prvního stupně.

„Podle našeho názoru bylo vyjadřování obžalovaného vůči poškozené hrubou neslušností a jde o trestný čin výtržnictví,“ konstatovala soudkyně Markéta Jirsová.

Na druhou stranu soud považoval uloženou podmínku za příliš přísnou a odsoudil Jelínka ke 120 hodinám obecně prospěšných prací. „Každá neodpracovaná hodina znamená jeden den vězení,“ upozornila soudkyně Jelínka.

Soud dokonce zvažoval, že by v případě Jelínka vzhledem k jeho doznání a dosavadní trestní bezúhonnosti úplně opustil od potrestání, ale podle soudkyně Jirsové to nebylo možné. „Na jedné straně obžalovaný přiznává, že se choval nevhodně, na druhé ale poškozenou dál osočuje kvůli jejímu podnikání. Což podle nás znamená, že na svou trestnou činnost nemá dostatečný náhled,“ vysvětlila soudkyně Jirsová.

Soud řešil i odvolání poškozené P. Y. Wolf. Ta u soudu v Jihlavě požadovala odškodné 700 tisíc korun za ušlý zisk a ztrátu klientek. U soudu v Brně už ale její zmocněnec David Zdeněk požadoval pouze 100 tisíc. Podle něj částku snížila, protože si je vědoma, že se dá její újma jen těžko vyčíslit, a dál nechce spor hrotit.

„Klientka se cítí být jednáním obžalovaného poškozena nejen v profesní rovině, ale i osobním životě. Její dcera například musela strpět urážlivě reakce ve škole. Klientka kvůli tomu měla i problémy v partnerském životě,“ zmínil David Zdeněk. Y. P. Wolf má podle informací Deníku Jelínkovi za zlé i to, že uhynul její mladý kocour, který do sebe údajně nasál všechen stres, což ho nakonec stálo život.

Soud odvolání poškozené nakonec zamítl a s jejím nárokem ji v plném rozsahu odkázal na řízení ve věcech občanskoprávních. „Soudy neměly dostatek podkladů pro vyčíslení skutečné škody,“ zdůvodnila rozhodnutí senátu Markéta Jirsová.

Rozsudek Krajského soudu je pravomocný. Obě strany si mohou podat už jen dovolání k Nejvyššímu soudu v Brně, což je ale mimořádný opravný prostředek, který nemá odkladný účinek na trest. Jelínek tuto možnost ještě se svým obhájcem Janem Heroutem zváží. „Nemám problém navléknout se do oranžové vesty a jít zametat ulice. S rozhodnutím o mé vině ale nesouhlasím. Zvažuji i podání trestního oznámení na poškozenou, která podle mne provozuje svou živnost nelegálně,“ reagoval na včerejší rozsudek Petr Jelínek.

Podle informací Deníku ale nezahálí ani P. Y. Wolf. Ta měla na Jelínka podat další trestní oznámení, protože se domnívá, že ji i nadále na internetu poškozuje.