Fotostory

Z archivu NASA: Proleťte se s Apollem 11 znovu na Měsíc

21. červenec 2016 četba na 1 minutu
21. července 1969: Neil Armstrong jako první člověk ze Země vstoupil na povrch Měsíce. A pak vyfotil Buzze Aldrina.

21. července 1969: Neil Armstrong jako první člověk ze Země vstoupil na povrch Měsíce. A pak vyfotil Buzze Aldrina.

Foto: NASA

Před 47 roky lidé, konkrétně astronauti Neil Armstrong a Buzz Aldrin, poprvé přistáli na Měsíci. Na oběžné dráze Měsíce jejich fenomenálnímu zápisu do lidské historie přihlížel Michael Collins, pilot velitelského modulu. Lunární modul dosedl na povrch Měsíce přesně 20. července ve 20:17:39 hodin, přibližně o sedm hodin později se v měsíčním prachu poprvé objevila lidská stopa.

Každá etapa unikátní vesmírné mise byla pečlivě dokumentovaná. Astronauti při tréninkových úkolech nosili na hrudi připevněné videokamery, zároveň byli prakticky neustále pod dohledem fotografů. Několik fotoaparátů vzali i s sebou na vesmírný „výlet". Celkem pořídili několik stovek snímků, které jsou přístupné ve fotobance amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku NASA (najdete je ZDE).

Vybrali jsme z nich ty nejzajímavější, které mapují průběh celé mise od počátečních tréninkových fází až po karanténní období po úspěšném přistání zpátky na Zemi.

FOTOGALERIE

Buzz Aldrin (vlevo), Neil Armstrong a Mike Collins na tiskové konferenci v lednu 1969 Snímek z tréninkové haly NASA, duben 1969. Buzz Aldrin (vlevo) sbírá vzorek horniny, Neil Armstrong s kamerou na hrudi kontroluje jednu z antén. Astronaut Don L. Lind staví S-band anténu, leden 1969. Vlevo přihlíží Buzz Aldrin.