Z archivu NASA: Proleťte se s Apollem 11 znovu na Měsíc

Lukáš Rozmajzl | 21. 7. 2016
Apollo 11 setrvalo na Měsíci celkem 21 hodin a 36 minut.
Snímek z tréninkové haly NASA, duben 1969. Buzz Aldrin (vlevo) sbírá vzorek horniny, Neil Armstrong s kamerou na hrudi kontroluje jednu z antén.
24. července před 17. hodinou přistáli astronauti na hladině Tichého oceánu. Trojice byla následně uzavřena do neprodyšného kontejneru do izolace.

Před 47 roky lidé, konkrétně astronauti Neil Armstrong a Buzz Aldrin, poprvé přistáli na Měsíci. Na oběžné dráze Měsíce jejich fenomenálnímu zápisu do lidské historie přihlížel Michael Collins, pilot velitelského modulu. Lunární modul dosedl na povrch Měsíce přesně 20. července ve 20:17:39 hodin, přibližně o sedm hodin později se v měsíčním prachu poprvé objevila lidská stopa.

Každá etapa unikátní vesmírné mise byla pečlivě dokumentovaná. Astronauti při tréninkových úkolech nosili na hrudi připevněné videokamery, zároveň byli prakticky neustále pod dohledem fotografů. Několik fotoaparátů vzali i s sebou na vesmírný „výlet". Celkem pořídili několik stovek snímků, které jsou přístupné ve fotobance amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku NASA (najdete je ZDE).

Vybrali jsme z nich ty nejzajímavější, které mapují průběh celé mise od počátečních tréninkových fází až po karanténní období po úspěšném přistání zpátky na Zemi.

Zemřela význačná matematička NASA Katherine Johnsonová. Bylo jí 101 let
Svět

Zemřela význačná matematička NASA Katherine Johnsonová. Bylo jí 101 let

Tagy Buzz Aldrin kosmonaut Měsíc NASA Neil Armstrong program Apollo Země