Začátky Beatles v Abbey Road: George Martin pitval bicí

Beatles

Beatles

Foto: ČTK/PA/PA

/ VIDEO / Jak vznikaly úplně první nahrávky Beatles a kdo na nich nakonec bubnuje? Producent George Martin byl nekompromisní a kapelu hnal do studia několikrát. Za bicími se vystřídali hned tři kandidáti.

Dnes uplynulo 55 let ode dne, kdy se Beatles vrátili do studií EMI na Abbey Road. Tentokrát za bicími seděl již Ringo Starr. Úplně poprvé totiž v těchto studiích natáčeli již v 6. června1962. Producentovi Georgi Martinovi se ale nelíbilo bubnování původního člena Peta Besta a doporučil bubeníka nahradit. Žádné nahrávky z toho dne tudíž nechtěl použít.

Podruhé se Beatles dostavili do Abbey Road 4. září 1962, tentokrát již s novým bubeníkem Ringem Starrem.

Paul McCartney

McCartney má dohled nad dílem Beatles, odvrátil právní bitvu se Sony

Pro tento den nazkoušeli šest písní, vedle vlastní tvorby i píseň How Do You Do It? profesionálního skladatele Mitche Murraye, kterou jim doporučil právě George Martin. Cítil, že by to mohl být hit číslo jedna. Skupina tuhle vizi ale nesdílela. V úctě k producentovi, ale samozřejmě s připomínkami, se rozhodli vyhovět a How Do You Do It? opravdu secvičili.

Zdroj: Youtube

George Martin nakonec rozhodl, že nahrávat se bude právě How Do You Do It? a také původní dílo Lennona a McCartneyho Love Me Do.
Martin ale měl jasnou vizi a opět nebyl spokojený. Pro připravovaný singl nakonec nebyla použita ani jedna nahrávka. Opět měl problém s bicími. Nelíbilo se mu ani Ringovo bubnování.

Na další sezení proto pro jistotu přizval studiového bubeníka Andyho Whitea.

The Beatles přicházejí na pódium při svém poslendím koncertu v San Franciscu v roce 1966.

Den, kdy naposledy vystoupili Beatles. 7 věcí, co o „Broucích" možná nevíte

A jak to dopadlo s vnucenou písní How Do You Do It? Když Martin viděl nezájem členů Beatles, rozhodl se dát ji k ledu a předal ji raději skupině Gerry & The Pacemakers. Ti s ní - přesně podle Martinova tipu - zabodovali v čele britské hitparády.

Beatles se do Abbey Road dostavili znovu 11. září 1962 a tentokrát vystřihli s Andym Whitem za bicími Love Me Do a PS I Love You. Nešťastný Ringo dostal do ruky tamburínu a rumbakoule.

Zdroj: Youtube

Nahrávka písně PS I Love You se studiovým bubeníkem byla opravdu použita na první singl Beatles, nicméně ani Andy White v Love Me Do pravděpodobně nepředvedl nic světoborného, protože na singl se nakonec dostala verze s Ringem ze 4. září. Love Me Do s Andym Whitem z 11. září skončila na debutovém albu Please Please Me.