Zadržení exhejtmanky Vaňhové: pád severu pokračuje

Exhejtmanka Jana Vaňhová

Exhejtmanka Jana Vaňhová

Foto: Archiv

Severozápadní Čechy jsou jedna velká sociálně vyloučená lokalita. I takový závěr lze vyvodit z úterního zadržení ústecké exhejtmanky Jany Vaňhové (ČSSD) a dalších 23 vlivných osob podezřelých z podvodů kolem dotačních programů Regionální rady soudržnosti Severozápad.

V regionu nemocném korupcí, mafiánským prorůstáním byznysu s politikou, ekonomickou i násilnou kriminalitou či sociálními a etnickými problémy nezůstává už totiž z místních pohlavárů téměř nikdo, o koho by se nezajímala policie.

Už dříve před soudem stanul kvůli eurodotacím exhejtman Jiří Šulc z ODS, sociálnědemokratický boss a partner Vaňhové Roman Houska byl dokonce za podivných okolností zastřelen. Českem otřásly také severočeské kauzy nabírání mrtvých duší do partají, řádění konkurzní mafie soudce Berky, skandály Appian, Setuza a mnohé další.

Podle posledních informací byla Vaňhová policií propuštěna, stejně jako mocný podnikatel Daniel Ježek z ODS. Další z obviněných, známý chomutovský exsenátor a kmotr ODS Alexandr Novák pobývá v USA a policie jej nemohla zadržet. Složité rozplétání podvodů kolem zneužívání eurodotací na Ústecku a na Karlovarsku, dozorované Vrchním státním zastupitelstvím v Praze, bude pochopitelně dál pokračovat.

Příčina a náprava

Proč jsou ale zrovna severozápadní Čechy regionem zralým na karanténu? Důvod se zdá být jasný. Do pohraničí se po vysídlených Němcích přestěhovaly po válce stovky tisíc nových lidí, často dobrodruhů. A na rozdíl od našich dalších pohraničních oblastí pokračovala tato migrace kvůli expanzi průmyslu i v následujících desetiletích.

Města a vesnice se likvidovala kvůli uhlí, vykořeněné obyvatelstvo nedalo zakořenit politické kultuře a slyší na laciné, rychlé sliby. Kdekdo z dnešních mocných se zapletl s KSČ (například Šulc i Vaňhová).

Co s tím, je otázka. Ale i v tomto ohledu je jedna věc jasná. Partaj, během jejíž jedenačtyřicetileté sólovlády se na současné problémy zadělalo, to nevyřeší. Rozum proto nebere, proč obyvatelé Ústecka svěřili před čtyřmi lety a po letošních krajských volbách znovu vládu nad regionem do rukou koalice vedené – komunisty! Konkrétně komunistickým hejtmanem Oldřichem Bubeníčkem.

Otázka, jestli dnes byznys na Ústecku a vůbec v severozápadním pohraničí ovládl politiku, nebo naopak tamní politika byznys, je téměř zbytečná.

Je vlastně zoufalé, když jsou ústečtí hejtmani, radní a další předáci z polistopadových časů vláčeni po soudech, zatímco nápravu má z vůle lidí opět v rukou komunista.

Bývalý poslanec ODS Oldřich Vojíř komentoval před pár lety situaci na severozápadě Čech prorocky: „Dostalo se to strašně daleko. Vládnou tu dvě ideje: buď sešikovat byznys a ovládnout politiku, nebo sešikovat politiku a ovládnout byznys. A to se vymstí."

Otázka, jestli dnes byznys na Ústecku a vůbec v severozápadním pohraničí ovládl politiku, nebo naopak tamní politika byznys, je téměř zbytečná. Především obé téměř splynulo v jedno. A co hůř, nákazu, která dnes ohrožuje celé Česko, mají i v Praze z vůle lidí řešit bývalí komunisté v protiestablishmentovém rouše.

Poválečná výměna populace v severozápadních Čechách

Region Němci (1930) Češi (1930) Němci (1947) Češi (1947)
Žatecko, Podbořansko 57 000 21 000 2000 73 000
Bílinsko, Mostecko, Duchcovsko 112 000 180 000 10 000 126 000
Litoměřicko 61 000 34 000 835 58 000
Děčínsko 112 000 9000 2000 75 000
Ústecko, Teplicko 183 000 51 000 10 000 145 000
Chomutovsko 76 000 11 000 5000 50 000

Zdroj: Projev sociálně demokratického poslance Jaroslava Hladkého v Národním shromáždění, 7. 5. 1947


Situaci na Ústecku se podrobně věnoval magazín Dotyk v článku Palermo na severu Čech autorů Jiřího Pšeničky a Martina Maříka.