Zbloudilé kulky v Riu: Násilí v brazilských ulicích má čím dál více obětí

Rio de Janeiro

Rio de Janeiro

Foto: Pixabay

Jedné letní noci šla brazilská rodina do restaurace v Iraja, v severní části Ria de Janeira. Pár nechal svoji dvouletou dceru Sofii hrát si na venkovním hřišti. Prostor byl chráněn od ulice bránou, takže se zdál ve městě s šokující mírou kriminality ještě relativně bezpečný. Bezpečí je v Riu stále jedním z hlavních témat. Iraja, kde bydlí hlavně příslušníci střední třídy, je obklopena nejvíce násilnými oblastmi a zločinci jsou tam poměrně aktivní.

Sofia si hrála na zahrádce restaurace zrovna v době, kdy se blízko odehrávala policejní honička. Zvuk střelby byl hlasitý a rodiny, které byly v restauraci, rychle vyzvedly své děti z hrací plochy. Sofiiny rodiče chtěly udělat to samé. 

"Nechceme reklamu vedle nenávistných projevů," deklarují velcí zadavatelé

Světoví zadavatelé se bouří proti Googlu a stahují reklamy z Youtube

"Křičela jsem 'Sofie, Sofie!'," vylíčila událost paní Fernandes. Ale její dcera neodpověděla. Sofiin otec hledal dceru uvnitř prolézačky, ale nebyla tam. Přešel na druhou stranu skluzavky a vylezl na ni. „Pak jsem uviděl svou dceru nehybnou, zkrvavenou. Vzal jsem ji odtamtud a běžel." Sofia byla střelena do tváře.

„Byl jsem zoufalý, když jsem tam viděl moji malou dceru. A cítil jsem bezmoc," líčí událost pan Fernandes, sám policista. „Jsem zvyklý na násilí kolem sebe, ale nikdy jsem si nemyslel, že se to stane mé dceři.'"

Přestřelky jsou součástí života v Riu.

Přes velmi přísné brazilské zákony o držení zbraní jich miliony skončí v rukou zločinců. Přísnější předpisy byly schváleny v roce 2004. Šlo o zákaz nošení zbraní na veřejnosti a kontrolu nezákonného vlastnictví. Ale podle místních aktivistů jsou nefunkční v boji s nelegálním obchodem a bandité byli do značné míry nedotčeni.

Martina Stromková.

Češka žijící v Londýně: Lidé se spíše diví, že se to nestalo dřív

Důvody krvavých přestřelek se liší. Některé z nich jsou výsledkem střetů mezi znepřátelenými zločinci. Jiné ozbrojenými přepadeními, jako byla ta v Iraje. Ale lidskoprávní organizace tvrdí, že se vyskytují zejména při policejních operacích proti těžce ozbrojeným drogovým gangům v chudinských čtvrtích.

◀ PŘEDCHOZÍ ČÁST
Část 1/4
DALŠÍ ČÁST ▶