Třetí svět

Zbloudilé kulky v Riu: Násilí v brazilských ulicích má čím dál více obětí

27. březen 2017 četba na 8 minut
Rio de Janeiro

Rio de Janeiro

Foto: Pixabay

Jedné letní noci šla brazilská rodina do restaurace v Iraja, v severní části Ria de Janeira. Pár nechal svoji dvouletou dceru Sofii hrát si na venkovním hřišti. Prostor byl chráněn od ulice bránou, takže se zdál ve městě s šokující mírou kriminality ještě relativně bezpečný. Bezpečí je v Riu stále jedním z hlavních témat. Iraja, kde bydlí hlavně příslušníci střední třídy, je obklopena nejvíce násilnými oblastmi a zločinci jsou tam poměrně aktivní.

Sofia si hrála na zahrádce restaurace zrovna v době, kdy se blízko odehrávala policejní honička. Zvuk střelby byl hlasitý a rodiny, které byly v restauraci, rychle vyzvedly své děti z hrací plochy. Sofiiny rodiče chtěly udělat to samé. 

"Křičela jsem 'Sofie, Sofie!'," vylíčila událost paní Fernandes. Ale její dcera neodpověděla. Sofiin otec hledal dceru uvnitř prolézačky, ale nebyla tam. Přešel na druhou stranu skluzavky a vylezl na ni. „Pak jsem uviděl svou dceru nehybnou, zkrvavenou. Vzal jsem ji odtamtud a běžel." Sofia byla střelena do tváře.

„Byl jsem zoufalý, když jsem tam viděl moji malou dceru. A cítil jsem bezmoc," líčí událost pan Fernandes, sám policista. „Jsem zvyklý na násilí kolem sebe, ale nikdy jsem si nemyslel, že se to stane mé dceři.'"

Přestřelky jsou součástí života v Riu.

Přes velmi přísné brazilské zákony o držení zbraní jich miliony skončí v rukou zločinců. Přísnější předpisy byly schváleny v roce 2004. Šlo o zákaz nošení zbraní na veřejnosti a kontrolu nezákonného vlastnictví. Ale podle místních aktivistů jsou nefunkční v boji s nelegálním obchodem a bandité byli do značné míry nedotčeni.

Důvody krvavých přestřelek se liší. Některé z nich jsou výsledkem střetů mezi znepřátelenými zločinci. Jiné ozbrojenými přepadeními, jako byla ta v Iraje. Ale lidskoprávní organizace tvrdí, že se vyskytují zejména při policejních operacích proti těžce ozbrojeným drogovým gangům v chudinských čtvrtích.

PŘEDCHOZÍ ČÁST
Část 1/4
DALŠÍ ČÁST

Akční letáky