Třetí svět

Zbloudilé kulky v Riu: Násilí v brazilských ulicích má čím dál více obětí

27. březen 2017 četba na 8 minut
Rio de Janeiro

Rio de Janeiro

Foto: Pixabay

Jedné letní noci šla brazilská rodina do restaurace v Iraja, v severní části Ria de Janeira. Pár nechal svoji dvouletou dceru Sofii hrát si na venkovním hřišti. Prostor byl chráněn od ulice bránou, takže se zdál ve městě s šokující mírou kriminality ještě relativně bezpečný. Bezpečí je v Riu stále jedním z hlavních témat. Iraja, kde bydlí hlavně příslušníci střední třídy, je obklopena nejvíce násilnými oblastmi a zločinci jsou tam poměrně aktivní.

A civilisté se často ocitají v křížové palbě. „Tyto policejní operace jsou špatně plánovány. V mnoha případech se dějí za denního světla, v hustě obydlených oblastech, s použitím válečných zbraní," tvrdí Antonio Carlos Costa, prezident Rio de Paz, místní skupiny pro lidská práva.

Loni se výzkumníce Cecilia Oliveira, která pracuje pro Amnesty International, snažila dohledat spolehlivé údaje o přestřelekách v Riu. Ale počty bylo těžké najít kvůli neexistenci oficiálních statistik. Proto pomohla loni v červenci vytvořit Fogo Cruzado, aplikaci pomáhající hlásit střelbu v sousedství. Od jejího uvedení už si jí stáhlo na padesát tisíc lidí. Čísla ukazují pocit strachu, ve kterém miliony lidí ve městě žijí: od začátku fungování aplikace už proběhlo 2,517 oznámení, v průměru téměř 14 denně. Tyto zprávy zahrnovaly 539 mrtvých a 570 zraněných.

Rio de JaneiroZdroj: Shutterstock

Většina upozornění pochází z chudých čtvrtí a chudinských slumů, zvaných favelas, míst notoricky známých pro jejich násilí. „Byla jsem šokována těmi čísly. Tato míra násilí je alarmující pro město, které není ve válečné zóně. A civilisté jsou nejvíce postiženi, jejich svoboda a lidská práva jsou systematicky porušována," říká k tomu paní Oliveira.

I ona vidí za přestřelkami špatné policejní operace proti zločincům. Zajímavé je, že podle údajů měly nejhůře zasažené oblastí společný profil. „Je naprosto jasné, že lidé ovlivněni tímto násilím jsou mladí a černí. Nevidíte tento typ policejních operací ve čtvrtích, které nejsou favelami."

Policie však vinu odmítá s tím, že její akce jsou „pečlivě plánované", aby nedošlo k obětem mezi civilisty: „Aby se zabránilo trestné činnosti, jsou potřeba systematické operace v místech, kde je opakující se trestní vlna. A střelba proti policistům při jejich vstupu do těchto oblastí má v mnoha případech za následek oběti na obou stranách," uvádí policisté ve svém prohlášení pro BBC.

Akční letáky