Zemřít můžu jako český občan, říkával Paul Rausnitz. Odešel "přerovský Baťa"

Petra Poláková-Uvírová | 12. 11. 2018
Majitel přerovské Meopty Paul Rausnitz
Paul Raustnitz a jeho busta v přerovské Meoptě
Slavnostní odhalení busty Paula Raustnitze v přerovské Meoptě

Je to ztráta, která citelně bolí. Paul Rausnitz, který pro Přerov znamenal to, co Tomáš Baťa pro Zlín, zemřel v neděli 11. listopadu. Tak trochu symbolicky v den, kdy si celá Evropa připomínala Den válečných veteránů a sto let od skončení první světové války.

V Přerově chtějí pojmenovat ulici po Paulu Rausnitzovi
Přerovsko

V Přerově chtějí pojmenovat ulici po Paulu Rausnitzovi

"Co jsem se naučil od svých rodičů a co bylo zásadní i pro mé bratry, je laskavý a lidský přístup. Nikdo z nich už nežije a já jsem rád, že mi Bůh dovolil zde tak dlouho pracovat a pokračovat v tom, co oni začali," uvedl při oslavách 80. výročí Meopty před pěti lety tehdy pětaosmdesátiletý Paul Rausnitz.

"Pokud bych mohl něco vzkázat budoucím generacím, tak právě, aby byli lidští ke všem – ať jsou jakékoliv barvy, profese či zaměření. A aby v sobě nepotlačovali cit. Pokud jsem někdy k někomu sám lidský nebyl, tak mně to, prosím, promiňte," dodal podnikatel, který Meoptu v 90. letech minulého století doslova postavil na nohy.

Zápasník Cibulka v uranovém lágru ukradl náklaďák, prorazil bránu a ujel
Magazín

Zápasník Cibulka v uranovém lágru ukradl náklaďák, prorazil bránu a ujel

Společnost, jež se v minulosti proslavila hlavně výrobou optické, fotografické a filmové techniky pro profesionální i amatérské užití, se díky němu drží na špici ve svém oboru a v regionu s vysokou nezaměstnaností dává práci zhruba 2500 lidem. Její laskavý majitel už na ni ale dohlížet nebude. Devadesátiletý Čechoameričan zemřel v neděli 11. listopadu 2018 ve spánku na klinice ve Švýcarsku.

„Odešel majitel Meopty, vizionář, který firmu podpořil v nejtěžších chvílích, který do ní vložil svůj kapitál, oddlužil ji a přinesl své obchodní kontakty. Člověk, který si Meoptu zamiloval, a který považoval její zaměstnance za své děti,“ řekl generální ředitel společnosti Meopta Vítězslav Moťka.

"V letošním roce nám bylo společně s ním dopřáno oslavit jeho kulaté životní jubileum, devadesátiny. Užíval si každičký pobyt ve firmě a do posledních chvil svého života intenzivně pracoval a připravoval plány do budoucna. Pokračujme všichni v naplňování jeho vizí o rozvoji Meopty, přál by si to. Čest jeho památce," dodal synovec Paula Rausnitze Gerald Rausnitz.

Ocenění od města i prezidenta

Majitel společnosti Meopta, která patří k největším zaměstnavatelům v regionu, získal z rukou prezidenta České republiky Miloše Zemana Medaili Za zásluhy.

Byl také držitelem Ceny Arnošta Lustiga, nositelem ceny Gratias Agit a řady dalších ocenění.

Tomáš Garrigue Masaryk: Potomek císaře a britský agent
Magazín

Tomáš Garrigue Masaryk: Potomek císaře a britský agent

Letos v květnu se stal čestným občanem Přerova. Po slavnostním ceremoniálu se vyznal ze své lásky k Přerovu.

"Přerov byl přímý, sympatický a lidé se chovali dobře. Když křičíte do lesa, echo se vám vrátí. Ale když se smějete, jak bych se mohl k lidem chovat jinak, než dobře. Město i jeho lidé mi přirostli k srdci," svěřil se tehdy Paul Rausnitz, který žil střídavě v Česku i Americe.

A co pro něj znamenalo být čestným občanem Přerova? "Mně to dělá radost, protože jsem se narodil s Českem a umřu s Českem. Narodil jsem se s jedním občanstvím, ale zemřít můžu jako český občan i jako přerovský český občan," usmál se Paul Rausnitz.

Útěk před nacisty a komunisty

Paul Rausnitz se vrátil do Česka z emigrace ve Spojených státech v roce 1989.

Když v devadesátých letech vstoupil do zadluženého podniku, stal se téměř ekonomický „zázrak“. Díky jeho investicím se podařilo firmu zachránit a úspěšně rozvíjet.

Jeho cesta zpět do České republiky byla ale trnitá. Rodina Paula Rausnitze musela v roce 1939 utéct kvůli svému židovskému původu z Československa před nacisty.

Bankéř Jaroslav Preiss: druhý muž první republiky
Magazín

Bankéř Jaroslav Preiss: druhý muž první republiky

V roce 1946 opustila vlast podruhé - tentokrát kvůli obavám z komunistů.

Do Ameriky emigroval Paul Rausnitz spolu s rodiči a dvěma bratry v roce 1946, když mu bylo osmnáct let.

"V té době už jsme cítili, jaký bude další osud země a že se nebude dále ubírat v duchu masarykovských ideálů," řekl tehdy v rozhovoru pro Přerovský a hranický deník Paul Rausnitz, který získal také několik vojenských medailí za aktivní odbojovou činnost během druhé světové války.

Podnikatel žil od devadesátých let střídavě v České republice a ve Spojených státech.

Paul Rausnitz* narodil se 9. března 1928 v Jablonci nad Nisou jako nejmladší ze tří synů rodinného lékaře a obchodnice s bižuterií.
1938 - kvůli židovskému vyznání musela rodina opustit město
1939 - rodina se pokusila uprchnout přes Polsko do Ameriky. Byla zajata a vrácena do protektorátu. Chlapce se podařilo zachránit z vězení, otce ne. Později protektorát Rausnitzovy vyhostil přes Polsko a Rumunsko na Ukrajinu, kde se usídlili.
1942 - celá rodina se přihlásila k československému samostatnému polnímu praporu v Buzuluku pod vedením podplukovníka Ludvíka Svobody. Paulovi bylo tehdy 14 let.
1945 - Rausnitzovi se vrátili domů s 1. Českoslo¬venskou samostatnou brigádou.
1946 - Rodina uprchla do Ameriky. Cítí, že země opět nebude svobodná. Usadí se v New Yorku.
Později založil Paul Rausnitz s bratry rodinnou firmu WEPRA. Název je odvozen od jmen Walter, Egon a Paul. Firma dováží nejprve bižuterii z Jablonce, po konfiskaci majetku spolupracuje s firmou Svarowski.
1998 – Firmu prodávají bratři opět Svarowským a nechávají si jen podnik TCI Group.
1977 – Firma rozšiřuje obchodní činnost o průmyslové zpracování skla a zahajuje výrobu klínů.
1996 – Firma sídlí na Long Island v Hauppauge.
1989 – 1990 – Paul Rausnitz navštívil Československo, domlouvá si první návštěvu v Meoptě
V první vlně kuponové privatizace kupuje Paul Rausnitz část akcií firmy a odkoupí dceřinou společnost Meopty – optika, a. s.
V příštích dvou letech investuje do nových technologií, počet zaměstnanců vzroste na 900.
2000 - Paul Rausnitz splácí základní dluhy celé Meopty ve výši 100 milionů korun. Firmu tak zachrání od konkurzu. Nastává nová éra Meopty.

Tagy Amerika Česko Evropa Meopta Paul Rausnitz první světová válka Přerov rodina Tomáš Baťa Zlín