O Kleopatřině vzhledu se mezi historiky vedou rozsáhlé debaty.

Zatímco její inteligence, strategické schopnosti a předvídavost byly nepochybně pozoruhodné, důraz na její fyzickou krásu přetrvává po celé věky. Tato fixace mohla mít původ ve vyprávění, které vytvořil Octavianus (Augustus), první římský císař, aby ospravedlnil své soupeření s Markem Antoniem. Octavianus vykreslil Kleopatru jako cizí svůdnici, která polapila mocné římské muže. Toto vyprávění vhodně zlehčovalo její vladařské schopnosti.

Popisy Kleopatřina vzhledu se různí

Římský historik Cassius Dio o ní hovořil jako o "ženě nadmíru krásné", ale moderní historikové nabízejí diferencovanější pohled, podle něhož nebyla tak výjimečně přitažlivá. Řecký životopisec Plútarchos ji popsal jako osobu s "neodolatelným půvabem" a okouzlující přítomností.

Navzdory omezenému počtu artefaktů dokládajících Kleopatřin vzhled nabízí několik klíčových kousků cenné poznatky. Berlínská Kleopatra, mramorová busta z 1. století př. n. l., ji zobrazuje s královským diadémem a prsteny kudrnatých vlasů rámujícími její tvář. Jiná mramorová busta, vystavená ve Vatikánu, má hrubé rysy, plné rty a výrazný nos. Současné mince, které jsou považovány za nejlepší zobrazení jejího vzhledu, zdůrazňují její akvilínový nos a mandlový tvar očí.

Na to, jak vypadala podle jedné z verzí, se podívejme v tomto videu:

Zdroj: Youtube

Nezapomenutelná Liz Taylorová

V Hollywoodu Kleopatru ztvárnila celá řada úžasných hereček, z nichž obzvláště nezapomenutelná je ikonická role "královny Nilu" v podání Elizabeth Taylorové. Posedlost Kleopatřinou krásou však začala dávno před stříbrným plátnem. Shakespeare ji zvěčnil ve svém díle "Antonius a Kleopatra" a popsal ji jako ženu, jejíž nestárnoucí krása zanechala trvalý dojem.

Nad jejím vzhledem jsou stále otazníky

Debatu vyvolala také otázka Kleopatřina etnického původu. Narodila se do dynastie Ptolemaiovců, která pocházela z makedonských Řeků, což vedlo ke spekulacím o barvě její pleti. Někteří tvrdí, že díky jejím evropským kořenům je nepravděpodobné, že by měla egyptskou krev, zatímco jiní zdůrazňují nejasnosti v jejím rodokmenu.

Nakonec zůstává Kleopatřin skutečný vzhled zahalený tajemstvím. Starověká vyobrazení nabízejí letmé pohledy, které jsou však ovlivněny uměleckými styly a politickými programy své doby. Spíše než na její fyzickou krásu bychom měli oslavovat a připomínat si její inteligenci, charisma a vliv jako panovnice.

Jak moudře navrhuje egyptoložka Sally-Ann Ashtonová, na Kleopatru bychom neměli pohlížet jen jako na tvář, ale jako na silnou a vlivnou panovnici z minulé éry. Zatímco její fyzický vzhled může zůstat záhadou, její trvalý odkaz výjimečné vůdkyně přetrvává a uchvacuje svět i po dvou tisíciletích.

Zdroje: allthatsinteresting.com, www.discovermagazine.com, www.britannica.com