Toto opeřené monstrum s drápy o velikosti lidské ruky lovilo i největší dinosaury. A právě tyto drápy byly jedním z nejvýraznějších znaků Utahraptora. Na zadních nohách měřily téměř metr na délku. Tyto zahnuté a jako břitva ostré drápy sloužily k podřezávání a vykuchávání kořisti, včetně rostlinožravých dinosaurů, jako byl například Iguanodon. Představte si drápy o velikosti lidské ruky a získáte představu, jakou hrozivou výzbroj tento dravec vlastnil. Pro ilustraci se podívejte na video:

Zdroj: Youtube

Evoluční předek ptáků?

Utahraptor byl objeven ve formaci Cedar Mountain v Utahu v roce 1991 a pojmenován paleontologem Jamesem Kirklandem. Jeho druhové jméno Utahraptor ostrommaysorum je poctou známému paleontologovi Johnu Ostromovi. Ostrom byl průkopníkem teorie, že dravci jako Deinonychus byli evolučními předky moderních ptáků.

Přestože přímé důkazy o opeření utahraptora chybí, panuje všeobecné přesvědčení, že tento obří dravec byl pokryt peřím. Většina dravců z období pozdní křídy, včetně Deinonycha a Velociraptora, byla pravděpodobně v určité fázi svého životního cyklu opeřená. Vylíhlá mláďata a mláďata Utahraptora měla pravděpodobně peří a je pravděpodobné, že i dospělí Utahraptoři byli ozdobeni peřím a připomínali obří opeřené krocany.

Dinosaurus hlavním hrdinou románu

Velikost a dravost utahraptorů inspirovala paleontologa Roberta Bakkera k tomu, aby ve svém dobrodružném románu "Raptor Red" představil samici utahraptora jako hlavní hrdinku. Cílem tohoto románu bylo poskytnout přesnější představu o chování utahraptorů a vyvrátit zlomyslné zobrazení raptorů, které známe z filmů jako Jurský park.

Jako člen čeledi dromaeosauridů byl Utahraptor blízce příbuzný Achillobatorovi, podobnému raptorovi nalezenému v Asii. Utahraptor byl díky svým velkým rozměrům a mohutným drápům ve svém ekosystému vrcholovým predátorem a pravděpodobně lovil ve smečkách, aby skolil větší kořist.

Výhody jeho teplokrevnosti

Z hlediska fyziologie byl Utahraptor pravděpodobně teplokrevný, podobně jako většina masožravých dinosaurů druhohor. Utahraptor sice neměl tak silnou fyziologii jako moderní savci, ale jeho teplokrevný metabolismus mu poskytoval energii a hbitost potřebnou pro jeho aktivní dravý způsob života.

Ačkoli je díky nálezům izolovaných jedinců Utahraptora obtížné určit definitivně, existují pádné důkazy, které naznačují, že se Utahraptor účastnil lovu ve smečce a vykazoval primitivní sociální chování. Podobní blízce příbuzní dravci, jako je Deinonychus, lovili ve smečkách, což naznačuje, že lov ve smečkách mohl být charakteristickým rysem těchto dravců.

Utahraptor se svými mohutnými rozměry, smrtícími drápy a potenciálním chováním při lovu ve smečce představuje skutečně obdivuhodného dravce z pravěkého světa. Slouží jako připomínka pozoruhodné rozmanitosti a přizpůsobení dinosaurů v druhohorách.

Zdroje: www.thoughtco.com, cs.wikipedia.org/wiki/Utahraptor_ostrommaysorum,  nhmu.utah.edu/utahraptor-ostrommaysorum