Meče tvoří neochvějnou součást národní identity a historie v každé kultuře, Evropou počínaje a dalekým Japonskem konče. Některé zůstaly zapomenuté na bojištích, jiné dnes buď obdivují davy lidí v prosklených muzejních vitrínách, anebo jsou z nich sběratelské skvosty, které nabízí nejeden bazar zbraní. Několika málo mečům byly dokonce přisuzovány výjimečné schopnosti, o nichž se psaly legendy, básně i eposy.

Bájný Durandal

Meč Durandal patřil Rolandovi, slavnému paladinovi Karla Velikého. Podle legend za své magické schopnosti vděčil vzácným relikviím, ze kterých byl ukován, tedy zubu svatého Petra, vlasů svatého Denise a ústřižku látky z oděvu svaté Marie. Durandal se díky tomu stal nezničitelným a svému majiteli propůjčoval výjimečnou sílu. Roland s ním naposledy bojoval proti obrovské přesile v bitvě o Roncevaux. Navzdory magickým vlastnostem meče však utržil smrtelná zranění, přesto ještě na sklonku svých sil meč shodil z útesu, aby takto mocná zbraň nepadla do rukou nepřátel. Obyvatelé města Rocamadour dodnes věří, že rezavý meč, který trčí ze skály nad místním klášterem, je právě onen bájný Durandal.

Tizona rytíře Cida

Slavný španělský meč Tizona se dochoval do dnešních dnů a vystavují ho v muzeu Burgos. Tato zbraň podle všeho sice neoplývala žádnými nadpřirozenými vlastnostmi, zato však sloužila slavnému rytíři El Cidovi, tedy ústřednímu hrdinovi španělských dějin a symbolu boje za svobodu. Se svým legendárním mečem dovedl Cid své vojáky k vítězství i po smrti, když jeho nabalzamovanou mrtvolu upevnili do sedla a vyslali vstříc nepřátelské armádě, která se při pohledu na obávaného vojevůdce vydala zbaběle na ústup.

Meč milosrdenství

Meč posledního saského krále Eduarda Vyznavače vstoupil do dějin pod jménem Curtana neboli meč milosrdenství. Měl čepel vykládanou mědí, pochvu pokrytou sametem a vyšívanou ornamenty. K zajímavostem však patří jeho ulomená čepel. Legendy o jeho vzniku se sice liší, jedna z nich vypráví, že původně patřil artušovskému rytíři Tristanovi, druhá zase tvrdí, že sloužit rytíři Karla Velikého. Všechny se však shodují na tom, že čepel poškodil anděl, aby zabránil nespravedlivému zabití. Replika meče milosrdenství je dodnes součástí britských korunovačních klenotů.