Dala by se dát paralela mezi oděvní průmysl a 3D tisk a to v tom smyslu, že v oděvním průmyslu existuje strojová výroba a návrhářství jedinečných kousků oblečení a ve 3D tisku existuje sériový a prototypový tisk. Prototypový tisk se využívá hlavně v návrhářství anebo ke tvoření jedinečných objektů – třeba soch. Speciální technologií, která se nazývá 3D skenování, můžeme ve 3D tiskárně vytisknout i ten nejsložitější a nejprapodivnější tvar. Právě tak lze konkurovat nejrozšířenější technologii, která se nazývá vstřikování plastů a je závislá na vytvoření správné šablony.

Vstřikování plastů

Vstřikováním se vyrábějí výrobky, které mají buď charakter konečného výrobku (krabičky, květináče, vaničky, apod.), anebo jsou to polotovary nebo díly pro další zkompletování samostatného výrobního celku (nárazníky, světla, součásti přístrojů). Vstřikování není vhodné k prototypovému tisku kvůli tomu, že jsou nutné velké pořizovací náklady na nákup strojů a forem. Technologie vstřikování je vhodná jen pro velkosériovou a hromadnou výrobu. I proto je tedy technologie 3D tisku čím dál více využívaná.

To, že se technologií 3D tisku dnes vyrábějí rovnátka a zubařské vybavení, brýle, součástky do aut a letadel nebo třeba i šperky, jste určitě někde zaslechli. Chceme vám ale ukázat i opravdu originální možnosti řešení výroby 3D tiskem.

3D dům

Vytisknout 3D dům se poprvé podařilo nizozemskému studiu DUS Architects, otevřen bude letos v létě a bude sloužit k výzkumu 3D technologií tisku určených k výstavbě architektury. První český dům z 3D tiskárny se jmenuje Prvok a váží 30 tun a na délku měří přes 13 metrů. Vznikl ve spolupráci s Experimentálním centrem Fakulty stavební ČVUT. Zatím největší limit v tisku domů 3D technologií je odolnost proti zátěži. Na americkém realitním trhu se už objevil první 3D dům, stojí poblíž New Yorku. Například nábytek se 3D tiskárnami už vyrábí, dokonce výzkumníci z Vysokého učení technického v Brně našli využití pro vyřazené termoplasty. Z odpadu umí pomocí 3D tiskárny a robota vyrobit například zahradní nábytek.

Kryt protézy

Dalším obrovsky cenným produktem vyrobeným 3D tiskárnou je kryt protézy. Lidské končetiny jsou neustále v pohybu a současně s nimi se ohýbá, natáčí, roztahuje nebo smršťuje i protéza, proto právě pružnost a odolnost polyamidu (plastu, ze kterého se protéza vyrábí) je esenciální. Protézy jsou často velmi tenké, musí být jemné na omak, velmi pružné a zároveň snést velký tlak a musí být odlehčené. Zároveň třeba právě při jejich výrobě je nezbytná pomoc 3D skenování, protože 3D skener nasnímá přesný tvar druhé nohy.

3D tisk se využívá také v lékařství, 3D tiskem se vytvoří operační pomůcky anebo prostředky pro předoperační přípravu. Díky tomu je tento zákrok pro pacienta bezpečnější a efektivnější…

Helmy pro švýcarskou gardu

Švýcarská garda střeží po staletí sídlo papeže a díky 3D tisku získala nejstarší fungující armáda světa technologické vylepšení. Od 15. stolení se stejnokroj gardistů v podstatě nezměnil. Jedna část ale nutně potřebovala inovaci. Těžké ocelové přilby způsobovaly na horkém letním slunci strážcům popáleniny na kůži. 3D tisk pomohl nahradit kov za plastovou repliku, která je odolná vůči nárazu a povětrnostním vlivům.

Revoluce v loďařství

Za zrodem prvního tištěného člunu stojí italský technologický startup. Zdá se, že loďařství čeká revoluce. Loď je 6,5 m dlouhá, 2,5 m vysoká a váží na 800 kg, a jmenuje se MAMBO. Zatím se testuje ve vodách Jónského moře, už se ale představila i veřejnosti, a to v říjnu 2020 na mezinárodní přehlídce lodí v Janově.