5 rad, jak si bezpečně půjčit a nezbláznit se

Foto: pujckyhned

Zkušenost s půjčkou má podle dostupných statistik každý druhý Čech. Nejčastěji si půjčujeme na výstavbu, rekonstrukci nebo koupi vlastního bydlení. Na oné pomyslné druhé příčce se objevují klasické spotřebitelské půjčky, jimiž financujeme vybavení domu či bytu, ale i některé krátkodobé výdaje (například úhrada nájmů, faktur od telefonního operátora apod.). Pokud vás situace dohnala k úvahám o půjčce, měli byste vědět, jak si bezpečně půjčit a přitom se z půjčky nezbláznit. Tady je pár tipů.

Opravdu půjčku potřebujete?

Je úplně jedno, jestli přemýšlíte o půjčce ve spojitosti s letní dovolenou u moře nebo vybavením bytu. Ještě před tím, než začnete pátrat po té nejvýhodnější půjčce, objektivně zhodnoťte, zda se bez ní opravdu neobejdete. Možná si potřebujete oddychnout, moře ale můžete vyměnit za české hory, které jsou přeci jen cenově dostupnější. A vlastnit nejnovější model mobilního telefonu, který budete za rok „upgradovat“ na novější? Zvažte, zda to není trochu zbytečné a jestli vám toto rozhodnutí nepřinese více škody, nežli dlouhodobého užitku.

Půjčujte si pouze nezbytnou částku 

Aby vám půjčka nepřerostla přes hlavu, důkladně si propočítejte, kolik finančních prostředků budete vlastně ve finále potřebovat. Půjčovat si zbytečně mnoho, není ekonomické ani optimální. Vždy proto vyčíslete konkrétní hodnotu svých závazků a tomu přizpůsobte částku vhodnou k zapůjčení. Pokud potřebujete půjčit menší objem finančních prostředků, počítejte s tím, že u mnoha bank narazíte. Tam vám totiž většinou zapůjčí pouze vyšší částky. Ale nezoufejte! Naštěstí existují nebankovní půjčky, kde můžete získat pár tisícovek i několik milionů korun.

Bankovní vs. nebankovní půjčky – toť otázka

Rozhodnout se mezi nebankovním a bankovním poskytovatelem půjčky není tak složité, jak se na první pohled zdá. Drtivá většin zájemců o půjčku míří v první řadě do banky. Tady je ale potřeba počítat s náročnějším procesem schvalování žádosti s dosti nejasným výsledkem. Pokud bankovní úředník zhodnotí, že jste příliš rizikovým klientem, vaši žádost o půjčku bez pardonu zamítne. V takovém případě ale není potřeba zoufat. I přes zamítnutou žádost máte stále možnost získat půjčku v nebankovním sektoru. Některé společnosti totiž nabízí půjčky bez kontroly registrů a dokládání příjmů.

Vzájemně mezi sebou půjčky porovnejte

Ještě před několika měsíci mohlo nebankovní půjčky poskytovat na 55 000 poskytovatelů. Z tohoto obřího čísla jich na trhu zůstalo pouze 84! Tito poskytovatelé museli složit náročné zkoušky, oproti kterým jim byla vydána platná licence České národní banky. Ještě před tím, než vybranou společnost oslovíte, zkontrolujte si na stránkách České národní banky, že je společnost licencovaná. Nesázejte také na první produkt, který se vám dostane tzv. „pod ruku“. Raději mezi sebou jednotlivé nabídky důkladně porovnejte prostřednictvím nezávislých online kalkulaček a srovnávačů.

Pozor na hodnoty RPSN

Nenechte se nalákat na extrémně nízký (až nápadný) úrok. Vždy se zajímejte o hodnotu RPSN, která má mnohem lepší vypovídací schopnost. Promítá se do ní totiž nejen samotný úrok, ale také případné další poplatky, které jsou s vybranou půjčkou spojené. Povinnost udávat hodnotu RPSN mají všichni poskytovatelé půjček nad 5 000 Kč. Pro nižší půjčky tato povinnost neplatí. Solidní firma by vám ale měla hodnotu RPSN sdělit na požádání. Pokud tak neučiní, nebojte se jít zase „o dům dál“.