Banky zatraktivňují půjčky i spoření. Kde získat ty nejvýhodnější?

Foto: dotFOX s.r.o.

Banky jsou nepředvídatelné, důkazem tomu je jejich chování v posledních měsících. I přestože Česká národní banka své úrokové sazby drží pevně ve svých rukou a nemění je, finanční ústavy se rozhodly úrokové sazby pozměnit. Zlevňují půjčky a zvyšují úročení na spořicích účtech.

Některé peněžní ústavy zvýhodňují podmínky svých produktů, i přestože úrokové sazby centrální banky stagnují, základní úroková sazba tak aktuálně stále činí 1,75 %. Kroky těchto bank ocení především klienti. Ti se nyní mohou těšit z nižších úroků u úvěrů a z vyšších sazeb na spořicích účtech.

Banky se přetahují o klienty, konkurenční boj začíná

I přestože banky podnikají podobné kroky, nelze jejich chování zobecňovat. Každý peněžní ústav má svá pravidla, svůj obchodní model, své plány a své představy. Důvody, proč banky nabízí výhodnější půjčky a spoření, není tedy možné paušalizovat.

Je ale patrné, že chování bank vyplývá nejen z nízké základní úrokové sazby, ale i z velkého konkurenčního prostředí. Banky se probudily a opět jdou do boje, chtějí na své straně udržet stávající klientelu a zároveň přilákat nováčky.

Půjčit si lze už od 2,99 %. V bance ale tuto sazbu nehledejte

Například Equa bank se rozhodla od začátku dubna snížit sazby u spotřebitelských půjček o 1,1 procentního bodu. Za jejím rozhodnutím stojí pokles meziročního objemu půjček a zmiňovaná vysoká konkurence, v rámci které není radno opomínat ani peer-to-peer půjčky. Třeba Zonky poskytují půjčky už od 2,99 %, s touto sazbou se stávají pro banky významným hráčem na poli půjček. Úrok je totiž nejnižší na úvěrovém trhu.

Atraktivní úroky se rozhodla nabízet i MONETA Money Bank, která půjčuje až 800 000 Kč už od 3,9 % s dobou splatnosti až 10 let. Jejím cílem je posílit svou pozici na trhu a zároveň zatraktivnit nabídku pro klienty. Na marketingovou akci banky nemají žádný vliv kroky ČNB, což se nedá říct o všech peněžních ústavech.

Nejvýhodnější spořicí účet nabízí 3% úrok. Kde ho získat?

Kromě atraktivnějších úvěrů lze v nabídce bank v současné době najít také atraktivnější spořicí účty. Úrokové sazby u spoření zvýšila například Fio banka, ta se rozhodla jít formou pásmového úročení, čím více peněz v bance uložíte, tím vyšší sazbu získáte. Wüstenrot plánuje dokonce nárůst úrokových sazeb u termínovaných vkladů.

Nejvýhodnější spoření ale v současné době stále nabízí Raiffeisenbank, banka v lednu představila těžký kalibr v podobě spořicího účtu se zvýhodněnou sazbou 3 %.

Na bankovním trhu se ale najdou i takoví hráči, kteří se nenechávají konkurenčním bojem vyprovokovat a změny v sazbách neplánují. Jedná se například o Air Bank, banka letos snižovala úroky u hypoték, spotřebitelské půjčky a spořicí účty prozatím zvýhodňovat nebude. Úrokové sazby nemá v plánu měnit ani Sberbank.

Akční letáky