Čím nahradit plastové obaly?

Foto: Samosebou.cz

Používání plastových obalů obecně dává smysl. Pojmou potřebný obsah, výrobek nebo produkt ochrání před vnějšími vlivy a zároveň se na nich dobře prezentují potřebné informace. V tenké fólii se daří například zelenině a masu. Jiný druh plastu zase dokáže pojmout různé chemické látky nejen pro domácnost jako prací prášky a gely nebo různé čisticí prostředky. Otázkou tedy je, zda se plasty dají skutečně nahradit něčím podobně praktickým a flexibilním?

Plýtvání plastem není hrdinství

Průměrná česká domácnost ročně vytřídí zhruba 32 kilogramů plastů. Využívají k tomu především více než 176 000 žlutých kontejnerů, které jsou rozmístěny po celém území ČR. Nicméně, stále jsou tu lidé, kteří stále třídit zapomínají! Takže množství vytříděného plastu má ještě nějaké rezervy.

Alternativy pro každodenní použití

O tom, že zbytečné nadužívání plastů neprospívá přírodě ani nám není třeba debatovat. Jak je ale nahradit?

Nejjednodušší je to s takzvanými mikroténovými sáčky. Ty můžeme snadno nahradit třeba látkovou taškou či vlastnoručně vyrobeným sáčkem z látky, záclony nebo třeba ze silonek. Hned máme do čeho dát v obchodě zeleninu či pečivo i bez použití jednorázového plastu.

To v Asii je už poměrně běžnou praxí používat místo určitých plastových obalů banánové listy.

Jednou z velkých plastových zátěží jsou také masové akce jako například běžecké maratony. Po nich ve městech nacházíme PETky a plastové kelímky pomalu na každém kroku. Proto v Londýně našli alternativní řešení a klasické nápojové PET lahve nahradili kapslemi z mořských řas, které se dají dokonce i sníst.

Houba místo plastů?

Se zajímavým zjištěním přišla i dvojice amerických vědců. Přišli na to, že alternativním řešením plastových obalů může být i podhoubí, které je velmi odolné, a přitom stále biologicky rozložitelné.

Nápadů, jak plastové obaly nahradit, je tedy spousta a zdá se, že je pouhou otázkou času, kdy „doba plastová" pomine.

Akční letáky