Dovolená na horách v cizině? Nezapomeňte na cestovní pojištění

Foto: Visit Almaty, Pexels

Nadšení sportovci i rodiny s dětmi při cestě za lyžováním v zahraničí občas zapomínají na cestovní pojištění. Pojištění na hory vám ale může ušetřit i miliony korun. V jakých situacích ho oceníte a proč jeho sjednání nepodceňovat?

Průkaz pojištěnce všechny výdaje nepokryje

V případě cestovního pojištění za vás pojišťovna uhradí výdaje na ošetření vašeho zranění nebo onemocnění v zahraničí. Na modrou kartičku alias evropský průkaz zdravotního pojištění se nevyplatí spoléhat. Pokud se zraníte během pobytu v některé ze zemí EU, bude vám poskytnuto jen základní ošetření v nejbližším zdravotnickém zařízení, a to navíc s možnou spoluúčastí. V takovém případě si budete muset zaplatit vše navíc – transport, léky i případnou hospitalizaci. Raději se spolehněte na komplexní cestovní pojištění, díky kterému nebudete muset za léčbu zaplatit nic navíc.

Kolik stojí zlomenina?

Zranění se na sjezdovce stane raz dva. Stačí chvíli nedávat pozor, neovládnout lyže nebo se postavit do cesty nezkušenému lyžaři. Při pádu na zmrzlou zem si pak lyžaři často přivodí zlomeninu. Ambulantní ošetření zlomené ruky v některé z alpských zemí vás přijde asi na 25 000 Kč. Operace natržených kolenních vazů stojí přes 100 000 Kč. Komplikované zlomeniny pak spolu s převozem vrtulníkem ze sjezdovky mohou stát i k 500 000 Kč. Bez pojištění budete muset takové částky uhradit z vlastní kapsy – proto se raději svěřte do rukou některé z pojišťoven.

Jak vybrat to nejlepší „cestovko" na hory

Při výběru cestovního pojištění se nejdříve zaměřte na pojistné limity. Do této částky za vás léčebné výlohy zaplatí pojišťovna. Cokoli navíc musíte hradit sami. Pro aktivní lyžařskou dovolenou v některé z evropských zemí se doporučuje limit alespoň 3 000 000 Kč. Také zkontrolujte, zda máte k pojistce i asistenční službu – ta vám pomůže ve chvílích paniky, při jazykové bariéře nebo ke snazší komunikaci s pojišťovnou.

Dále se v pojistných podmínkách ujistěte, že vaše pojištění na hory zahrnuje lyžování do aktivit, které jsou v základu pojistky. Jestli ne, stačí se jednoduše na lyžování nebo snowboard připojistit – často jsou totiž tyto sporty v tzv. rizikových aktivitách. Připojištění stojí jen pár korun navíc. Jestliže zimní sporty nebudete mít zahrnuté v cestovním pojištění, tak ošetření zranění, která při nich vzniknou, pojišťovna neuhradí. Zvažte i doplňkové pojištění odpovědnosti, díky němuž za vás pojišťovna uhradí materiální i zdravotní škody, které neúmyslně způsobíte někomu jinému. A to se na svahu může stát velmi lehce – stačí neuhlídat rychlost a srazit jiného sportovce. Následná ošetření zranění, operace, poničené vybavení a bolestné mohou dosáhnout i milionových částek.

Sportujte beze strachu a naplno

Cestovní pojištění na hory sjednáte nejjednodušeji přes online srovnávače. Díky nim uvidíte přehledně vypsané nabídky pojišťoven, ze kterých si snadno vyberete podle svých priorit. Následně vše můžete i online zaplatit a ušetřený čas tak věnovat například přípravě na perfektní zimní dovolenou.