Hypotéky i ceny bytů stále rostou. Kolik Češi musí vynaložit na splátku úvěru?

Foto: DotFOX

Zní to jak ohraná písnička, ale i v lednu rostly nabídkové ceny bytů a úrokové sazby hypoték. Zatímco nemovitosti zdražily meziročně o 450 000 Kč, úroky oproti lednu 2018 vstouply o zhruba 0,8 procentního bodu. Co to značí? Že na splátku hypotéky musí Češi vynaložit čím dál více příjmů, v současné době je to téměř až polovina.

Rok 2018 se nesl v duchu zdražování a jinak tomu nejspíš nebude ani letos. I přestože ceny bytů oproti prosinci v lednu nestouply tak rapidně, stále je řeč o růstu. Průměrná nabídková cena bytů činí 3 120 000 Kč, přitom ještě před rokem tomu bylo 2 670 000 Kč. Není divu, že meziroční nárůst 16,4 % překazil nejedné rodině plány o vlastním bydlení, a to i přestože se české ekonomice velmi daří a prosperuje. Avšak to, že je vlastní bydlení u nás čím dál méně dostupné, vyplývá i z indexu dostupnosti bydlení a z indexu návratnosti bydlení.

Na hypotéku padne téměř polovina našich příjmů

Češi platí za hypotéku téměř polovinu ze svých příjmů. Index dostupnosti bydlení v lednu meziročně vzrostl o 8 procentních bodů, ještě před rokem stačilo na měsíční splátku 40 % čistých příjmů domácnosti, dnes tomu už je 48 %. Aby do budoucna nedocházelo k tak rapidním skokům, bylo by zapotřebí, aby příjmy rostly o 4,5 %, skutečnost je ale prozatím jiná. Příjmy domácnosti se zvyšují o zhruba 3 %.

Při sjednání hypotéky tak dobře zvažte, kolik si můžete dovolit z příjmů dát každý měsíc na splátky. Propočítejte příjmy i výdaje a využijte rad finančních poradců i online kalkulaček. Možná záhy zjistíte, že se bez dalšího online úvěru neobejdete, nebo že na hypotéku na váš vysněný byt vůbec nedosáhnete.

V neposlední řadě nezapomínejte také na zpřísnění bonity, za kterým stojí Česká národní banka. Už nějaký ten pátek je zapotřebí splnit podmínky v podobě DTI a DSTI. Oba ukazatele vypovídají o zadluženosti domácnosti.

Návratnost bydlení se prodlužuje, nejhůře je na tom Praha

Index dostupnosti bydlení ale není jediným indexem, kterým roste, navyšování se nevyhnulo ani indexu návratnosti bydlení, který vyjadřuje poměr mezi cenou bytů a čistými ročními příjmy domácností.

Na koupi bytu v hodnotě 3 120 000 Kč je zapotřebí vynaložit 7,19násobek čistého ročního příjmu domácnosti, v loni v lednu to bylo 6,29násobek. Takový úvěr vám tak může pořádně zamíchat s rodinnými úsporami a s pravidelnými příjmy. Pamatujte ale na to, že hypotéka a vlastní bydlení není jediným řešením.

Co se krajů týká, pak jednoznačně nejhůře na tom je Praha a Jihomoravský kraj, kde index návratnosti bydlení je nad republikovým průměrem. Naopak nejlépe na tom je Ústecký a Moravskoslezský kraj.