Jakmile se dostaneme k regálům naditým zboží, ať už jde o dámskou nebo pánskou obuv, je nutné se zamyslet, zda potřebuji obuv na běžné nošení či pro sportovní účely. Obuv pro běžce bývá většinou odděleně. A pokud tomu tak není, popisky u obuvi nám prozradí, že jde o obuv na běhání.

Oblíbená značka

Mnohdy také bývá obuv rozdělená podle značky. Pokud hledáme Nike Air Force dámské boty, půjdeme logicky k regálu, který je označen značkou Nike. Jestliže dávám přednost jiné značce, hledám, až ji najdu. Je to v podstatě taková základní selekce. Muži či ženy, značka obuvi, běžné nošení či pro konkrétní sport.

Pokud nám na značce nezáleží a pouze hledáme boty, které nám zkrátka padnou do oka, můžeme si pobyt v obchodním domě zkrátit tím, že se nejdříve pro představu mrkneme na online katalog Flexdog, díky tomu si člověk udělá alespoň základní představu o designu obuvi. Zatímco někdo dává léta přednost jedné značce, druhý rád značky střídá a zkouší. Nemít jednoho favorita není nic neobvyklého. Také dáváme přednost jiné značce pro sport a jiné pro běžné nošení. Nicméně je dobré jít do prodejny s určitou představou.

U tenisek máme v podstatě na výběr:

  • základní obuv pro běžné nošení – každodenní využití pro všední den
  • atraktivní či luxusní obuv – pro denní nošení nebo ke konkrétním příležitostem, kdy chceme být šik či udělat dojem
  • obuv pro volnočasové aktivity – určité druhy sportu, jako je chůze, posilovna, jízda na koloběžce, skákání přes švihadlo, tanec. V drtivé většině lze jednu takovou obuv použít na více aktivit
  • obuv na běhání – vybíráme podle typu trasy (asfaltka, polní cesta, běhání na páse) i podle délky trasy a typu běhu. Se specifickým rozdělením by vám měl pomoci profesionál. V případě, že běháte 3x v týdnu 6 km, postačí běžná běžecká obuv
  • trailová obuv – turistika
  • obuv podle ročního období

Jakmile máme alespoň hrubou představu o tom, jakou obuv skutečně chceme a co je naším cílem, zkrátíme si tak dobu „čumakování“ v prodejně. A to o 20 a více minut. Určitě není vhodné přijít k regálu a vzít hned první boty, ale uznejte sami, že vybírat hodinu jedny boty, je otrava. To platí pro muže i ženy. Jestliže předem vím, že Nike Air Force pánské boty jsou to, co hledám, pak jdu najisto. A naopak by byl také nesmysl vzít první, které se mi na první dojem líbí, ale nezkusím i další. Základní selekce je klíčem k úspěšnému nákupu. Během okamžiku mám vybrány 3 páry různé obuvi a už jen zkouším, které budou ty pravé.