Jak vybrat solidní nebankovní společnost a co dělat, když vás všechny odmítnou?

Foto: dotFOX s.r.o.

Zadlužit se není těžké. V čem tedy je zakopaný pes? Nejtěžší je najít vhodného a především poctivého poskytovatele, který vám nebude zatajovat smluvní podmínky a ani účtovat nesmyslné poplatky. Víte, jak takového vybrat a nespálit se?

Jak vybrat úvěrového poskytovatele?

Výběr vhodného poskytovatele nemusí být jen na vašich bedrech. Pomoci s konečným rozhodnutím vám mohou nezávislé organizace, které pravidelně dělají nejrůznější analýzy úvěrového trhu. Obrátit se tak můžete na výsledky průzkumů například:

  • Člověka v tísni,
  • Navigátora bezpečného úvěru,
  • Poradny při finanční tísni.

Kromě těchto a jím podobných neziskovek je vhodné při výběru využít i online srovnávače. Ty porovnají ceny spotřebitelských úvěrů za vás. Vámi vybraná rychlá půjčka by ale vždy měla mít několik atributů. Jednoduché vyřízení, srozumitelné obchodní podmínky a rozumnou výši RPSN. Poskytovatele se pak dále ptejte:

  • na to, zda budete splácet jistinu už od první splátky,
  • na konkrétní výši úroků, poplatků a dalších nákladů spojených s úvěrem,
  • na to, kolik celkem za půjčení zaplatíte.

Jak si ověřit solidnost nebankovní společnosti?

Je všeobecně známo, že banky jsou solidnějším úvěrovým poskytovatelem než nebankovní společnosti. Pokud vás však všechny bankovní domy odmítnou, pak není zbytí. Není ale nutné se strachovat hned od začátku, ani nebankovní společnosti nemusí být všechny nepoctivými firmami.

V prvé řadě se vždy ptejte na to, zda poskytovatel disponuje platnou licencí od České národní banky. Dále se snažte o dané společnosti zjistit více informací v průzkumech zmiňovaných nezávislých organizací. V neposlední řadě se pak podívejte na internetové diskuze a hledejte zkušenosti skutečných klientů. Pozor, reference uvedené na oficiálních stránkách společnosti nemusí být objektivní.

Co když vás odmítnou i všechny nebankovní společnosti?

Vybrat jednoho poskytovatele ale obvykle nestačí. Může totiž nastat situace, že vám žádná banka a ani nebankovní společnost úvěr nesjedná. Co v takovém případě dělat? V žádném případě se neobracejte na lichváře a nehledejte řešení na černém trhu. Raději začněte sami u sebe.

  • Projděte si ještě jednou příjmy a ujistěte se, že jste nezapomněli přiznat třeba zisky z pronájmu.
  • U výdajů se zas zaměřte na stávající úvěry a na kreditní kartu. Možná máte sjednanou kreditku s velkým kreditním rámcem.
  • Ověřte si v registrech, že nejste vedeni jako dlužníci a že na vás není uvalena exekuce.
  • Zvažte, zda není možné zvýšit vaše příjmy (najít si brigádu) a snížit výdaje.

Jestliže žádné z nabízených řešení není možné, obraťte se na některou z neziskovek a poraďte se s odborníky.