Koronavirus paralyzoval svět a lidé se bojí o své peníze.

Komerční sdělení | 2. 7. 2020

Kam je chytře uložit a neskončit na nule?

Pandemie, která v současné době ještě stále drtí svět ukázala, jak snadno se během jednoho dne mohou zastavit ekonomiky celých států. Akcie se propadly. Ropa šla strmě dolů, zlato, pomyslná záchrana v době krize, si nejdříve výrazně polepšilo, aby hned na to rychle kleslo a aktuálně se blíží svým maximům (což je naznačuje, že krizi ještě rozhodně není konec). A Pražská burza? Ta zažila nejhorší propad od roku 2008. Nejisté období začalo. Kam s penězi, aby v budoucnu vydělaly?

Spousta odborníků na celém světě lidem radí, aby nepanikařili, zůstali v klidu a dělali svá rozhodnutí s rozumem. Zároveň však zdvihají varovně prst s informací, že bude hůř. V takovém případě je důležitější než dřív zůstat disciplinovaný, zejména v oblasti peněz. Protože investování a emoce nejdou dohromady.

Státní dluhopisy nezdolají krizi ale ani inflaci

Vůči krizím bývají odolné státní dluhopisy, které se řadí mezi hodně konzervativní investice. Jsou velmi jednoduché. Víte předem, kolik zaplatíte, kdy se vám peníze vrátí a jaká bude vaše odměna. Dluhopisy můžete nakoupit v primární emisi přímo od emitenta, ale většinou se nakupují na inzertních webech, nebo u bank. Před nákupem si vždy prověřte bezpečnost dluhopisů. Problém je zde ale zhodnocení, často státní dluhopisy nedosáhnout ani na inflaci, takže to zrovna žádné terno není.

Fondy ideální pro laiky

Do fondů můžete pravidelně investovat pár stovek nebo tisíc měsíčně, ale stejně tak dobře do nich nalít klidně jednorázově větší obnos. Hodí se pro klienty, kteří chtějí své finance nějak zhodnotit, ale nemají touhu se příliš angažovat v aktivní správě portfolia a sledování grafů. Základem je stanovení dvou důležitých parametrů:

  • doba, po kterou chce investovat,
  • očekávané zhodnocení.

Podílové fondy nenabízejí úplně špatné zhodnocení. Ty nejdynamičtější dlouhodobě nepřesahují 8 % ročně. Pořád ale můžete být cca 3–4 % nad inflací, což není špatné.

A proč právě fondy? Protože jsou relativně bezpečné. Když nastane ten nejhorší scénář a fond zkrachuje, pořád vám část vkladů zůstane. Tato varianta je ale velmi nepravděpodobná. Zároveň mají dobrou likviditu. Tedy je lze prodat v průběhu dnů nebo maximálně několika týdnů. Výnosy jsou po třech letech odvozeny od daně z příjmů a nemusíte danit roční výběry do 100 tisíc korun.

Akciím můžete stále věřit

V době krize se akcie považují za odvážnější variantu, protože jejich volatilní cena řadu lidí spíš odradí, než láká. Ve skutečnosti ale mohou takto výrazně zhodnotit své peníze. Je vhodné využít současných nízkých cen k jednorázovému nákupu za vyšší částku. Je velmi pravděpodobné, že akciové trhy ještě nějakou dobu budou rozkolísané a budou tak nabízet zajímavé příležitosti.

Při nákupu akcií se můžete zaměřit na bezpečnější i odvážnější varianty. Záleží samozřejmě na tom, jaký máte přístup k riziku. Bezpečnější variantu nabízí „obranné“ akcie. V nabídce je mají firmy z oblasti:

  • zdravotnictví,
  • potravinářství,
  • internetových obchodů,
  • technologií,
  • energetiky.

U akcií z tohoto odvětví se nemusíte bát, že příliš ztratí při ochlazení trhu, protože je lidé potřebují vždy a v období krize možná ještě víc. Vždy ale samozřejmě záleží na konkrétním titulu. Každý je specifický, a proto je potřeba si to nastudovat.

Odvážnější akcie jsou ty, které v krizi sice ztrácí svou hodnotu, ale jakmile odezní, zase mohou vyskočit nahoru a váš vklad znásobit. Může se jednat třeba o banky nebo často zmiňovanou ropu. Na druhou stranu musíte počítat s větším rizikem, že vámi vybraná firma nepřežije krizi a vy proděláte. Vybírejte proto obory, které mají nebo mohou mít velkou budoucnost, nebo jsou dostatečně silné, aby krizi ustály. Na konkrétní zajímavé akciové tituly se můžete podívat zde.

Na takové strategii vydělal i americký miliardář Warren Buffett, který v roce 2008 investoval do zdecimované americké banky. A vyplatilo se mu to.

Alternativní investice chrání před krizí

Ač vás to možná nenapadne jako první možnost, když chcete někam dobře uložit své peníze, zamyslete se i nad některými z alternativních investic, třeba jako doplnění portfolia. Všechny krize vždy dobře překoná zemědělská půda, k té nynější jsou imunní také různé obnovitelné zdroje energií. Zajímavou možností mohou být například nějaké komodity, které se neobchodují na burze (umění, známky, hodiny, víno, whisky apod.). Samozřejmě je zde podmínkou, že danému odvětví rozumíte.

Nemovitostní fondy namísto nemovitostí

Nemovitostní fondy patří mezi stabilní konzervativní investice. Většina z nich krizi ustojí bez toho, aby výrazněji kolísaly, například v loňském roce překonaly svými výnosy inflaci. Neinvestují totiž do bytů a nespravují hotely, což jsou zrovna odvětví, která budou koronakrizí výrazněji zasažená. Nemovitostní fondy pro veřejnost spravují a pronajímají hlavně kancelářské budovy, obchody, sklad nebo průmyslové haly. Jako vždy ale záleží na konkrétním fondu. Každý je jiný.

Zlato a drahé kovy se stále vyplatí

U zlata se dá s nadsázkou říct, že co platilo včera, dnes už neplatí. Obvykle je to ale tak, že v době krize mají lidé větší zájem o zlato a drahé kovy celkově, takže začnou zdražovat. Což se ostatně potvrdilo i při nástupu koronaviru. Pak se ale cena zlata zastavila, a nakonec velmi prudce propadla. Jak jsme již zmínili na začátku. Aktuálně zlato atakuje svá historická maxima, což jen dokazuje fakt, že krize se jen tak nezbavíme. Zlato není zlato špatnou volbou hlavně z dlouhodobého hlediska. Osvědčilo se už několikrát jako uchovatel hodnoty.

Investovat do něj lze několika způsoby. Buď si ho fyzicky koupit a schovat třeba pod polštář. Tam je podstatné nakupovat od certifikovaných výrobců, abyste nepadli do rukou podvodníků a případný prodej je později také snazší. Druhou možností je nakoupit akcie ETF fondu. Ten sleduje vývoj ceny zlata. U této možnosti se nemusíte bát, že vám jej někdo ukradne, navíc je mnohem likvidnější. Další z oblíbených možností je pak samotné obchodování zlata (spekulace na cenu).

Jaký způsob investování peněz vám přijde nejzajímavější? Existují samozřejmě ještě další zajímavé možnosti investování. Chcete se o nich dozvědět víc? Přečtěte si, jak a do čeho investovat v roce 2020.

Tagy akcie Burza cenných papírů Praha krize Warren Buffett zlato