Krásy země Berberů

Foto: Shutterstock

Maroko neboli Marocké království je africký stát, ve kterém se proplétají tři kultury – evropská, africká a arabská. Nejen díky tomu je to velice rozmanitá země, která nabízí nádherná starobylá města, zajímavou kulturu a kuchyni, oceán, krásné pláže, vysoké hory a poušť. Původními obyvateli jsou Berbeři pocházející ze saharských plání.

Na pobřeží atlantského oceánu se táhnou písčité pláže, které jsou buď veřejné, nebo patří k některému z hotelů. Za jednu z nejhezčích pláží je považována pláž Legzira u městečka Sidi Ifni s červenými skalními oblouky. Tuto pláž vyhledávají často windsurfaři a kitesurfaři. Vysoké vlny ideální pro klasické surfování najdete u pláže Tamri. Další pěkné pláže se nacházejí v okolí velkých pobřežních měst jako Rabat (pláž Temara) a Casablanca (pláž Ain Diab Beach).

Zdroj: Shutterstock

Marocká příroda je krásná a rozmanitá, takže každý si tu přijde na své. Vypravit se můžete třeba k největším marockým vodopádům Ouzoud, které bývají v noci krásně nasvícené, ale uchvátí vás i během dne. Zajímavý je také přírodní most Imi-n-lfri, který vznikl pádem stropu několik desítek metrů vysoké vápencové jeskyně. Pro milovníky horské turistiky je ideální výstup na nejvyšší horu Vysokého Atlasu, Maroka a vlastně celé severní Afriky – Džabal Tubkal (Jebel Toubkal, 4167 m n. m). Nezapomenutelným zážitkem bývá také výlet do pouště, nejčastěji na písečné duny Ergu Chebb, kde se můžete projet na velbloudech a strávit noc v poušti mezi Berbery. Za návštěvu stojí také pouštní město Erfoud, protože oblast kolem něj je významným nalezištěm zkamenělin z období prvohor a druhohor. Můžete zde najít trilobity a amonity, ale také kosti dinosaurů, na které se lze podívat i v místních muzeích. Mezi další vyhledávaná místa patří Údolí růží, soutěska Todra nebo cedrové lesy (například v okolí města Azrou).

Klasikou Maroka jsou samozřejmě starobylá města se svými medinami a mešitami. Hlavním městem je Rabat, ve kterém se kromě jiného nachází Hassanova věž, pevnost Kasbah des Oudaias, Mauzoleum Mohammeda V., Královský palác a Andaluské zahrady. Jedním z nejnavštěvovanějších měst je Marakéš, v němž najdete Saadské hrobky, palác El Badi, mešitu Kutubíja a věhlasné náměstí Djemaa el-Fna. Za zmínku nepochybně stojí i místní zahrady Le Jardin Secret a Jardin Majorelle s obrovským množstvím kaktusů. Největším městem je Casablanca, jehož součástí je i největší mešita V Maroku - mešita Hasana II. Oblíbené je také město Fes, do něhož se vjíždí bránou Maghrebu Bab El Mansour. Známé je hlavně díky koželužně Sidi Moussa nebo Chouwara, kde nasajete středověkou atmosféru těchto míst, když vidíte dělníky, jak namáčejí kůže v různobarevných kádích, sami se v nich brodí a pak kůže suší na okolních střechách. Fes však kromě již zmíněného nabízí i řadu dalších zajímavých míst a památek. Z měst lze zmínit Asilah, kde během každoročního festivalu malují maročtí umělci po stěnách domů mediny, modré město Chefchaouen, Agadir se svou pobřežní promenádou a El Kelaa Mgouna, místo známé pěstováním růží a výrobou růžové vody.

Zdroj: Shutterstock

K nejslavnějším architektonickým památkám v Maroku patří ksar Ait Ben Haddou zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO. Tato pevnost se stala kulisou mnoha světových filmů a seriálů – příkladem je film Gladiátor nebo seriál Hry o trůny. Další památkou na tomto seznamu jsou třeba ruiny starořímského města Volubilis. V neposlední řadě může být zajímavým zážitkem návštěva výrobny arganového oleje neboli marockého zlata, protože tento olej podle mnohých patří mezi nejvzácnější a nejléčebnější na světě.

Zdroj: Shutterstock

Svou rozmanitostí je Maroko ideální destinací pro ty, kteří si chtějí odpočinout na pláži u moře, i pro ty, kteří vyhledávají aktivní dovolenou plnou dobrodružství.Tato země zkrátka nabízí vše od zajímavých památek a kultury po krásy přírody a oceánu.