Kreditní karta, debetní karta, kontokorent. Jak se liší a co se vám vyplatí?

Foto: Evisions

Dvě prakticky totožné karty, které by se daly jednoduše zaměnit, a přesto každá z nich funguje jinak. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi debetní a kreditní kartou?

V čem se liší?

Obě karty mohou mít to samé logo, stejný počet číslic, podpisový kód i další bezpečnostní prvky. Když je dáte vedle sebe, skoro je nerozeznáte. V čem se tedy liší? Je to jednoduché – ve způsobu využití.

Debetní kartu obdržíte k účtu

Debetní kartu sjednáte v bance ke svému běžnému účtu. Můžete s ní platit v kamenné prodejně i online přes internet. Vybíráte z ní peníze z bankomatu až do částky, kterou máte uloženou na svém účtu (nebo až do nastaveného maximálního limitu na kartě). Využívá se nejen k bezkontaktnímu placení, kdy k terminálu kartu pouze přiložíte a při útratě do 500 Kč nemusíte řešit PIN, ale začíná se rozšiřovat i bezkontaktní výběr hotovosti z bankomatu.

Kreditní kartu bez účtu

Tuhle kartu vám banka vydá, aniž byste si museli zakládat běžný účet. Přes ni vám pak banka půjčuje peníze až do limitu, který je na ní nastavený formu úvěru, kterou banka poskytuje skrze platební kartu. Většina kreditních karet umožňuje několik dní po zúčtovacím období tzv. bezúročné období, v němž můžete splatit peníze zdarma. Pokud vyčerpané peníze v tomto období neuhradíte, splatná částka se navýší o úroky podle ceníku banky.

Výhody kreditní karty

  • Můžete ji sjednat online z pohodlí domova
  • Nevyužíváte vlastní peníze na své debetní kartě
  • Nemusíte u sebe nosit hotovost

Na co si dát u kreditní karty pozor?

  • Na včasné splacení peněz za domluvené období
  • Na přečerpání zůstatku na kartě
  • Na výběry hotovosti z bankomatu, které jsou obvykle zpoplatněné

Kontokorent je rozšířením běžného účtu

Další podstatnou funkcí účtu, ke kterému máte debetní kartu, může být tzv. kontokorent. Ten umožňuje čerpání finančních prostředků i tzv. do mínusu. Jde o druh úvěru, který vám banka může poskytnout, pokud máte nečekané výdaje a nedostatek peněz na účtu. Pro žádost u banky pak stačí doložit potřebné podklady jako je např. potvrzení o příjmech.