Lidem se daří. Ve velkém si sjednávají úvěry ze stavebka i stavební spoření

Foto: dotFOX s.r.o.

Loňský rok byl v řadě oblastí velmi úspěšný. Pochvalovat si ho mohou i tuzemské stavební spořitelny, které poskytly úvěry za téměř 73 miliardy korun. Avšak zájem lidé nemají jen o půjčky, v hojném počtu si klienti sjednávali také stavební spoření.

V Česku působí pět stavebních spořitelen, kterými jsou:

  • Českomoravská stavební spořitelna,
  • Stavební spořitelna České spořitelny,
  • Modrá pyramida stavební spořitelna,
  • Raiffeisen stavební spořitelna,
  • Wüstenrot - stavební spořitelna.

Pro tuto tuzemskou pětku byl rok 2018 veleúspěšný. Díky prosperující ekonomice zaznamenaly všechny spořitelny větší zájem jak o půjčky ze stavebního spoření, tak i o samotné stavební spoření.

Čechům se daří. Investují do vlastního bydlení a nebojí se spořit

Současná ekonomická stabilita stojí za tím, že Češi se nebojí utrácet, většina z nich pak investuje především do vlastního bydlení. Navíc lidé často investují vyšší částky, a to kvůli vysokým cenám nemovitostí na realitním trhu. I proto se stavebním spořitelnám zvýšil jak počet poskytnutých úvěrů, tak i suma půjčených peněz.

  • V roce 2018 spořitelny poskytly úvěry za 72,7 miliardy korun. Jedná se o meziroční zvýšení o 22 %.
  • V roce 2018 spořitelny uzavřely 486 000 smluv o stavebním spoření. Jedná se o meziroční zvýšení o 14 %.

Zájem o úvěry ze stavebka by ale v letošním roce měl pozvolna klesnout, nebude se však jednat o enormní pokles, očekáváno je snížení v řádech jednotek procent. Naopak zájem o stavební spoření by stále měl být vysoký, důvodem je nejen snaha lidí spořit, ale i rostoucí úroková sazba a zpřísňující se podmínky hypoték. Bez vlastních zdrojů dnes už jen stěží lze dosáhnout na vlastní bydlení, i proto lidé myslí na zadní vrátka a využívají spoření se státní podporou.

Stavební spořitelny slaví úspěch už třetím rokem

I přes očekávaný pokles by ale úvěr ze stavebka měl letos čekat další úspěšný rok. Pro stavební spořitelny je totiž výhodou, že půjčky financují ze svých zdrojů, využívají k tomu vklady klientů. Díky tomu mohou stavební spořitelny nabízet výhodné podmínky, na které lákají nové klienty.

Banky si pro poskytnutí hypotéky musí půjčit, úrokové sazby u hypotečních úvěrů se pak odvíjí od délky doby fixace a ceně peněz na mezibankovním trhu.

Stavebním spořitelnám započal už třetí rok, kdy mohou slavit. Velkého zájmu o úvěry totiž zaznamenaly už v předloňském roce, kdy poskytly půjčky za 59,6 miliardy korun. Stejně jako v roce 2018 i v roce 2017 se jednalo o vysoký meziroční nárůst, konkrétně pak o 18 %.

O co ale naopak předloni byl zájem nižší, byly nové smlouvy o stavebním spoření. Těch stavební spořitelny v roce 2017 uzavřely 426 000, což je o 60 000 smluv méně než tomu bylo loni.