Nejčastější příčiny dopravních nehod. Řidiči, zbystřete!

Foto: Srovnejto.cz

Jaké jsou časté prohřešky českých řidičů? Neděláte je náhodou také? Přečtěte si, který den v týdnu je statisticky nejtragičtější a jak je to s pojistným plněním, když do hry vstoupí alkohol.

Vyšší rychlost znamená obtížnější brždění

Mezi nejčastější příčiny nehod patří nepřiměřená rychlost, nedání přednosti nebo nesprávné předjíždění. Obzvlášť čeští řidiči berou rychlostní omezení poměrně na lehkou váhu. Většina řidičů pravidelně překračuje nejvyšší povolenou rychlost až o 10 km/h. Na první pohled nijak zásadní zvýšení rychlosti ale může hrát velkou roli při prudkém brždění. Prodlouží se totiž brzdná dráha vozidla.

Srážku s autem při dvojnásobné rychlosti přežije málokdo

Kromě toho jsou při nepřiměřené rychlosti ohroženi také cyklisti nebo chodci. Statistiky přitom mluví jasně. 97 % chodců přežije srážku s vozidlem, které jede rychlosti 30 km/h. Už při dvojnásobné rychlosti, tedy 60 km/h, má takové štěstí pouhých 10 % chodců. Nedodržení rychlosti především v obytných zónách má tak leckdy tragické následky.

Začíná pršet? Uberte plyn

Problematická je také nepozornost řidičů, kteří nedají přednost v jízdě. Nejde přitom zdaleka jen o jiné auto, ale hlavně o motorkáře nebo cyklisty, u nichž mohou být následky tragické. Řidiči často nepřizpůsobují ani styl jízdy stavu vozovky a povětrnostním podmínkám. Automaticky byste měli dát nohu z plynu, jakmile začne pršet nebo sněžit. Pneumatiky si totiž musí najednou poradit s velkým množstvím vody nebo s námrazou. Opět si koledujte o ztrátu kontroly nad vozidlem nebo příliš dlouhou brzdnou dráhu.

Jak je to s havarijním pojištěním a alkoholem?

A co dělat, když už je nehoda na světě, a navíc jste jí zavinili vy? V takovém případě vám peníze z povinného ručení nijak nepomohou. Škody na svém vozidle opravíte pouze z peněz z havarijního pojištění, které slouží právě pro tyto případy. Jedná se o ideální doplňkové pojištění k povinnému ručení, které kryje škody na vámi nabouraném autě. A jak je to v případě, že svou roli zde sehrál alkohol? Každá pojišťovna tyto podmínky řeší ve svých smlouvách o havarijním pojištění individuálně. Důkladně je proto čtěte.

Pozor na pátky, bývají nejhorší

Jen za rok 2018 řešila Policie České republiky 104 764 dopravních nehod při nichž bylo usmrceno 565 osob a 2 465 osob bylo velmi těžce zraněno. Nejvíce nehod se statisticky stane v pátek a nejméně v neděli. Myslete na to, až zase budete zběsile ujíždět z práce s vidinou víkendu před vámi. Pospíchat se někdy nevyplácí.