Nejdražší psi na světě: Ceny štěňat jdou do statisíců korun

Foto: Jimmy Baikovicius, Wikimedia Commons

Psi provázejí člověka již po 14 000 let. Z původní formy podobné vlku obecnému se šlechtěním vyvinulo více než 340 plemen, která se liší velikostí, barvou srsti a mnoha dalšími fyzickými znaky. Některá z nich jsou natolik žádaná, že nové majitele vyjdou až na statisíce korun.

3 nejdražší psí plemena světa

Někdo nedá dopustit na obyčejné voříšky, jiný si pořizuje pejska s průkazem původu. Představíme vám 3 nejdražší plemena, na jejichž pořízení si musí většina milovníků zvířat našetřit nebo zajistit bankovní či nebankovní půjčku. Zaplatili byste za pejska čtvrt milionu korun?

Lvíček (Löwchen) – 45–310 000 Kč

Zdroj: Jk9dat, Wikimedia Commons

Asi 6kilový menší psík s krátkým tělem má hrdý postoj, který majitelé zdůrazňují lvím sestřihem (povinným pro výstavy). Je příbuzný bišonkům a maltézáčkům, vyniká svou aktivitou a jde mu dobře agility. Jedná se o velmi společenské plemeno, jehož historie sahá až do 13. století, často se choval na dvorech vládců a šlechticů. Pokud byste si jej chtěli pořídit, připravte si až 310 000 Kč, podle úspěchů jeho rodičů a chovatele.

Tibetská doga (tibetský mastif) – 45–225 000 Kč

Zdroj: Desaix83, Wikimedia Commons

Jedna z největších psích ras (vyroste až na 70 cm v kohoutku) má dlouhou historii – první zmínky o tibetské doze pocházejí již ze 12. století. Do Evropy se plemeno dostalo díky Alexandru Velikému a dnes je jedním z nejhodnotnějších vůbec. Dříve se tibetská doga využívala na hlídání budov, stád či celých vesnic, zejména její štěkot je odstrašující a burácivý. Své city tento kolos moc neprojevuje, bývá však naplno oddán jen svému pánovi a jeho rodině. Cenovka? Až téměř čtvrt milionu korun.

Samojed – 33–65 000 Kč

Zdroj: Johnjptraynor, Wikimedia Commons

Toto plemeno pochází ze Sibiře, odkud si samojedi přinesli dlouhou a hustou bílou srst, o kterou se musí majitel často starat. Nejsou agresivní, a hodí se tak do rodin s dětmi. Dokážou však být tvrdohlaví a nezávislí. Naopak neumějí moc hlídat, s každým se chtějí kamarádit. Samojedi mají hodně energie a síly, proto je potřeba vzít jejich temperament do úvahy při výběru plemene. Ti z nejlepších rodových linií stojí více než 60 000 Kč.

Bonus: Nejdražší pes na světě stál přes 43 milionů korun

Křížence tibetské dogy pyšnícího se zlatou srstí koupil nový majitel v Číně v roce 2014. Štěňátko ho stálo 1,95 milionu dolarů, tedy více než 43 milionů Kč. Chovatel tvrdil, že v psovi koluje lví krev – při 90 kilogramech váhy a 80 centimetrech výšky štěněte (!) by se leckdo nad jeho tvrzením ani nepozastavil. Plemeno je v Číně vysoce ceněné a považuje se za symbol bohatství majitele.