Nejpoužívanější mobilní aplikace
Mobilní aplikace jsou celosvětovým fenoménem. Nejpopulárnější „appky“ používají pravidelně miliardy lidí a pochlubit se mohou stamiliony stažení ročně. Které to jsou?
Vše začalo v roce 2008
V roce 2007 na trh s chytrými telefony vstoupil Apple se svým iPhonem, na který zpočátku žádné aplikace instalovat nešlo. To se změnilo až o rok později. Představen byl AppStore a nově umožněná tvorba mobilní aplikace pro iOS rychle přilákala mnoho vývojářů.
Z původních 500 aplikací se nabídka rozšířila až na dnešní necelé dva miliony. Zapomenout nesmíme ani na konkurenční systém Android a jeho obchod Google Play, který vznikl rovněž v roce 2008.
Jak se měří popularita aplikací?
Žebříčky nejoblíbenějších aplikací se zpravidla sestavují dle počtu stažení z výše zmíněných obchodů. Takové číslo ale může být trochu zavádějící. Nehovoří se totiž přesně o tom, jaké aplikace se nejvíce používají. Zcela stranou navíc zůstávají aplikace, které jsou součástí operačního systému.
V žebříčcích tak často chybí aplikace jako:
- Zprávy (resp. Messages, výchozí aplikace pro textovou komunikaci na iOS)
- Safari (mobilní prohlížeč od firmy Apple) či Chrome (výchozí prohlížeč v systému Android)
- Apple Pay a Google Pay umožňující platit v obchodech mobilem
- YouTube (aplikace je součástí systému Android a stahují ji pouze uživatelé na iOS), podobných příkladů je více.
Takové žebříčky by ale byly trochu nudné, navíc jsou hůře měřitelné. Zaměříme-li se na počty stažení, žebříček se každý rok promění mnohem více.
Není totiž vůbec výjimečné, že některé aplikace rychle získají masovou popularitu, stejně rychle o ni ale přijdou. Příkladem může být aplikace Pokémon Go, která v roce 2016 zaznamenala stovky milionů stažení během několika týdnů a zařadila se k nejpopulárnějším aplikacím na světě, následně ale klesla k desítkám milionů stažení za celý rok.
Dlouhodobě vedou sociální sítě a komunikační aplikace
Mobilní telefony nejčastěji používáme pro konzumaci obsahu a komunikaci. Není proto divu, že takové aplikace dlouhodobě vévodí žebříčkům popularity.
Žebříčkům dle společnosti Apptopia v roce 2021 vládly tyto aplikace:
- TikTok (656 milionů stažení)
- Instagram (545 mil.)
- Facebook (416 mil.)
- WhatsApp (395 mil.)
- Telegram (329 mil.)
- následují Snapchat, Zoom a Facebook Messenger.
V jednotlivých zemích pak do žebříčků pronikají specifické aplikace. V České republice šlo o aplikace eRouška či Tečka a čTečka, které byly součástí boje s epidemií COVID-19. V Číně zase vévodí místní komunikační aplikace WeChat nebo platební aplikace AliPay.
Z herních titulů lze zmínit Roblox či Among us, filmům a seriálům vládne Netflix, stravování McDonald‘s a rozvážkové služby.