Refluxní choroba začíná pálením žáhy a kyselostí v ústech

Foto: Notia

Časté pálení žáhy, pocit kyselosti a záněty horních cest dýchacích jsou prvními příznaky vážného onemocnění jícnu.

Refluxní choroba jícnu je spojovaná s nezdravým životním stylem, nadváhou i nevhodnou stravou, ale může být i dědičná nebo vyvolaná psychickou zátěží. Počet lidí, kteří refluxem trpí stále roste.

Začíná to pálením žáhy

Při refluxní chorobě neplní správně svoji funkci jícnové svěrače. Obsah žaludku se přes oslabený dolní jícnový svěrač dostává zpět do jícnu a v některých případech i nad úroveň horního svěrače. Pepsin, kyselina chlorovodíková a další žaludeční obsah poškozují sliznici jícnu a citlivé sliznice hltanu, hrtanu, plic, nosu, nosních dutin a úst.

Projevy refluxního onemocnění mohou být velmi široké a obvykle jsou kombinované: potíže s hlasivkami nebo chrapot, odkašlávání, nadměrné zahlenění, obtížné polykání, potíže s dechem, pocit cizího tělesa v krku, namáhavý kašel a zejména pálení žáhy, bolest na hrudi, zápach z úst a kyselost v krku.

Samy o sobě nepříjemné projevy refluxu předcházejí vážnějším problémům v oblastech poškozené sliznice jícnu i mimo jícen, zejména zánětů a karcinomů. Refluxní onemocnění jícnu tak může být příčinou zvýšené kazivosti zubů a zánětu dásní, laryngitidy, zánětů středouší, poruch spánku i astmatu.

Zdroj: Notia

Diagnostika refluxu jícnu

Se symptomy refluxního onemocnění jícnu se setká v životě asi každý a příčinou může být určitá strava, alkohol nebo stres. Problémem jsou ale chronické potíže, kdy se opakovaně vrací nebo stupňují příznaky.

Pokud přetrvává pálení žáhy, chrapot, zahlenění nebo kyselý pocit, vyhledejte vyšetření odborného lékaře. Diagnostika se provádí různými způsoby od vyšetření slin a kyselosti v ústech až po gastroskopii.

Zdroj: Notia

Léčba refluxní choroby jícnu

Léčba je založena na dodržování režimových a dietních zásad, které spočívají v zákazu kouření, redukci hmotnosti, vyloučení určitých potravin a nápojů.

Přírodním prostředkem, který přináší pacientům s refluxním onemocněním úlevu, je masticha. Tato pryskyřice řečíku lentišku je tradičním přírodním receptem na pálení žáhy, zažívací potíže a zápach z úst. Původní žvýkání surových mastichových krystalů nahrazuje pohodlné užívání mastichového prášku v kapslích, který účinné látky dopraví přímo do zažívacího systému. Na výběr jsou Masticlife Strong&Pure kapsle s čistým mastichovým práškem nebo Prebiotic, které jsou doplněné o inulin. Uživatelé tohoto potravinového doplňku potvrzují tlumení nepříjemných důsledků refluxní choroby jícnu.

Zdroj: Notia

Při léčbě jsou dále používány medikamenty antacida, prokinetika a inhibitory protonové pumpy a při vyčerpání všech konzervativních možností připadá v úvahu i chirurgický zákrok.

Zdroj: Notia