Rozdílné kurzy vám mohou platbu kartou i výběr v cizině prodražit.

Foto: dotFOX

Používat platební kartu je pohodlné, především pak na dovolené, kdy není potřeba chodit do banky směnit si peníze a následně je celý pobyt v zahraničí hlídat. Jenže i platba kartou a výběr z bankomatu v cizině má svá pravidla, kvůli kterým vám banka strhne z účtu více, než byste chtěli. Víte, o čem je řeč?

Datově analytická společnost Scott & Rose si vzala na paškál platbu kartou a výběry hotovosti z bankomatu v zahraničí, zjistila, že jen směnný kurz při 100 eurech dokáže vykouzlit až 80Kč rozdíl, vstoupí-li do hry i poplatky, navyšuje se na téměř 190 Kč.

Platíte v zahraničí kartou? Zjistěte, jaký kurz nabízí vaše banka

Nejvýhodněji vyjde platba kartou v zahraničí klienty mBank s mKartou Svět. Jim za útratu 100 eur banka strhne z účtu 2 587,11 Kč. Naopak na druhé straně žebříčku je MONETA Money Bank s kartou Maestro nebo Standard, jejíž klienti přijdou při útratě 100 eur o 2 666,50 Kč. Rozdíl tak činí 79,39 Kč.

Zatímco směnný kurz první banky se od toho od České národní banky liší o 10 haléřů, kurz MONETY o téměř 90 haléřů. Přitom nejčastější rozdíl činí zhruba 50 až 70 haléřů, což potvrzují i banky jako Hello bank, Equa bank nebo Česká spořitelna.

Pozor, nechcete-li, aby se vám platba kartou ještě více prodražila, pak zapomeňte v zahraničí na službu Dynamic Currency Conversion (DCC). Díky ní vám sice útrata bude přepočtena na české koruny, ale za velmi nevýhodný kurz. O něm totiž v tomto případě nerozhoduje vaše banka, určí si ho sama společnost provozující platební terminál.

Platba kartou v zahraničí (100 EUR)

Zdroj: dotFOX
Zdroj: Scott & Rose, kurz 22. 5. 2019 10:00

Před dovolenou ověřte kurz banky i dostupnost bankomatů

Máte běžný účet zdarma? Za výběry neplatíte ani korunu, a to ať už doma v Česku nebo v zahraničí? Přesto ale můžete za vybraných 100 eur zaplatit více, než váš známý u konkurenční banky. Důvodem je opět směnný kurz.

U mBank s mKartou Svět získáte pro výběr v cizině kurz 25,8711, v Raiffeisenbank s kartou Debit Mastercard Basic 26,561. Přidají-li se k rozdílu téměř 70 haléřů poplatky, pak při výběru 100 eur u mBank ušetříte přesně 187,43 Kč.

Pozor, v některých dovolenkových destinacích vám ale budou rozdílné měnové kurzy úplně jedno, jsou totiž země, kde je bankomatů velmi omezené množství, a výběr se vám tak naskytne jen na letišti nebo ve velkém městě. Proto se vyplatí ověřit si, jak je na tom vaše cílová destinace, a pro všechny případy s sebou přibalit i nějakou hotovost. Ta přijde vhod především na trzích při nákupu suvenýrů.

Výběr hotovosti z ATM v zahraničí (100 EUR)

Zdroj: dotFOX
Zdroj: Scott & Rose, kurz 22. 5. 2019 10:00; * poplatek za výběr v zahraničí mimo bankomaty v rámci jednotlivých finančních skupin; ** zadarmo je jeden výběr měsíčně, každý další za poplatek 80 Kč; *** zadarmo při splnění podmínky pro vedení U konta zdarma (na účet přijde aspoň 12 000 Kč měsíčně, nebo věk do 26 let), při nesplnění podmínky zaplatíte 100 Kč + 0,5 % z vybírané částky

Akční letáky