Pojmem erekce rozumíme ztopoření, tedy ztuhnutí, zvětšení a prodloužení penisu vznikající jako reakce na sexuální vzrušení nebo mechanické dráždění. K erekci dochází rovněž v průběhu spánku a u malých chlapců bez jakéhokoliv zjevného důvodu.

Jak to funguje?

Pyj obsahuje tři válce erektivní tkáně (topořivých těles) bohatě protkaných sítí krevních cév kontrolovaných spinálními (páteřními) nervy. Během erekce se tyto cévy rozšiřují, umožňují větší průtok krve pod vyšším tlakem, a tkáň se v důsledku toho krví plní. Svaly kolem cév se poté kontrahují, brání zpětnému odtoku krve, a tak erekci udržují po delší dobu.

Poruchy erekce

Stavy, při nichž je schopnost ztopoření pohlavního údu (erekce) znemožněna nebo zhoršena, nazýváme poruchami erekce. Může jít o úplnou či částečnou neschopnost dosažení či udržení erekce (impotence), nebo o přetrvávání erekce bez jakékoliv sexuální žádosti.

Impotence

Vůbec nejčastější formou poruch potence je impotence. Neschopnost dosáhnout erekce nebo ji po nezbytně nutnou dobu uchovat. Impotence je nejčastější mužskou sexuální poruchou, která v určitém období života postihuje většinu mužů.

Příčiny impotence

Ve většině případů jsou za impotencí skryty psychické příčiny, jež mohou být přechodné (únava, stres), nebo dlouhodobé (úzkostné stavy pramenící z dětství). Impotence však může být příznakem také těžké deprese.

Somatické poruchy

Přibližně deset procent případů impotence je způsobováno somatickými poruchami jako například diabetes mellitus či některá z poruch endokrinního systému, poruchami neurologickými (postižení míchy, choroby způsobované alkoholem). K impotenci někdy vede užívání některých léků (antidepresiv, neuroleptik, diuretik). Výskyt impotence je pochopitelně tím pravděpodobnější, čím je muž starší. Důvodem je pravděpodobně zhoršování krevního oběhu, méně často klesající hladina hormonu testosteronu.

Odstraňujeme příčinu, nikoliv následky

K tomu, aby bylo možné se impotence zbavit, je třeba zjistit její příčinu, a tu odstranit. Během tohoto pátrání je třeba nejprve provést vyšetření umožňující vyloučit somatický podklad. Ke zjištění eventuální spojitosti s aplikací určitých léků se užívá změn v medikaci. Pokud se zjistí organická příčina impotence, zaměří se léčebná opatření na ni.

Penilní implantáty

U mužů, u nichž je impotence vyvolána chorobným procesem, mohou být voperovány penilní implantáty. K dispozici jsou i léky, které po vstříknutí do penisu uvolní svaly a podpoří přítok krve. Tuto techniku lékaři považují za nejlepší způsob k narušení bludného kruhu úzkosti a strachu, který může způsobit trvalou ztrátu erekce. Pokud je to vhodné, zahajuje se léčba deprese nebo alkoholové závislosti.

Sexuální terapie

Spočívá-li příčina impotence v psychické oblasti, doporučuje se poradenství nebo sexuální terapie – i v ideálním případě absolvovanou s partnerkou. Tento způsob léčby přináší kladné výsledky zhruba u poloviny pacientů dlouhodobé impotence psychického původu. Zde se jako velmi účinný ukazuje autogenní trénink. Většinou postačí standardní cvičení, někdy je však třeba přidat individuální cviky.

Jak si poradit svépomocí?

Podpora erekce je v některých případech možná i svépomocí. Na trhu jsou k dostání různé přípravky na erekci. Některé jsou výhradně na lékařský předpis (Viagra), jiné volně prodejné. Z těch jmenujme například doplněk stravy Amarex s výhradně přírodním složením (maca, kotvičník zemní, piperin, vitamíny) a tudíž bez nežádoucích účinků. Navíc není určen k dlouhodobému užívání, stačí si kapsli vzít zhruba hodinu před sexem.

Behaviorální terapie

Snížit obavy ze sexuálního styku a odstranit veškeré napětí, které s tím souvisí, pomáhá behaviorální terapie. Léčení se obvykle zaměřuje na tělesný kontakt – líbání, mazlení, masírování a předehru – než na samotný styk, a klade důraz na příjemné pocity. Když se podaří vyvolat a udržet erekci, začne být sexuální kontakt intimnější, až nakonec dojde ke spojení.

Hypnoterapie

Stojí-li za poruchami erekce úzkost, vyzkoušejte hypnoterapii, v jejímž rámci s pacient učí posilovat své já. Provádět ji dokonce může i sám doma. Stejně tak lze doporučit i užívání tzv. Bachových esencí.

Uvolněte se

U kvalitního sexu velkou roli hraje schopnost uvolnit se. Dopřejte si proto čas, abyste se odpoutali od každodenních starostí. Zapomeňte na práci v kanceláři, inflaci i energetickou krizi. A dostaňte se do správné nálady. Možná vám pomůže tlumení světlo, tichá hudba a tanec. Na každého funguje něco jiného.

Žádný alkohol, cigarety a kvanta jídla před sexem

Vynechte alkohol, kouření, sedativa, která nejsou nutná pro udržení vašeho zdraví. Tato kombinace často oslabuje sexuální touhu a vede k impotenci. Stejně nepříznivě působí, když se před sexem hodně najíte.

Hýbejte se a doplňujte minerály

Pěstujte tělesný pohyb. Cvičte, plavejte, jezděte na kole, choďte na dlouhé procházky. Ztráta sexuální touhy a zdatnosti patří k prvním příznakům podvýživy. Z minerálů je obzvláště důležitý zinek, a to jak pro muže, tak i ženy. Muži jej navíc potřebují pro správnou funkci prostaty.

Pangaminové tablety

Pomáhají i pangaminové tablety obsahující faktor umožňující metabolismus glukózy. Bez něho vzniká přecitlivělost na glukózu, která je další příčinou impotence. A v neposlední řadě hoďte za hlavu veškeré mýty se sexem spojené, jako například to, že sex je především o výkonu a technice. Není. Sex je o intimitě, které nakonec je možné docílit i bez onoho klasického spojení.