Zahrajte si na brusiče

Jednou ze skláren, která je důkazem toho, že tento nádherný obor u nás svou mezinárodní prestiž neztratil, je rodinná sklárna Rückl v Nižboru na Berounsku. Od počátku června zde navíc připravili pro návštěvníky mimořádně zajímavé exkurze, při nichž můžou nahlédnout zdejším šikovným mistrům sklářům přímo pod ruce a sledovat jednotlivé fáze a tradiční techniky výroby skla. Za drobný příplatek si lze magickou práci brusičů skla dokonce vyzkoušet! Rodinná sklárna Rückl je synonymem výroby prvotřídního broušeného českého křišťálu již přes 175 let. Od svého založení v roce 1846 si prošla dramatickým vývojem a dnes se znovu může pyšnit mezinárodními úspěchy nebo třeba tím, že pravidelně vytváří sošky filmových Českých lvů.

Za křišťálem do Poděbrad

Sklu – a především světově proslulému olovnatému křišťálu – se ve středních Čechách náramně daří také v Polabí. Poděbradské sklárny Crystal Bohemia, kde se vyrábí už od poloviny 18. století, jsou jeho největším výrobcem u nás, a zároveň patří k jeho předním producentům v celosvětovém měřítku. Také zde připravili pro zájemce exkurze, při nichž mohou přímo v jednotlivých provozech sledovat kompletní výrobní postup lisovaného a foukaného skla a stát se přímými svědky malého zázraku, při němž během několika minut v rukou zkušených odborníků vznikají nádherné obrazce a dekory. Ve zdejší velkoobchodní prodejně si pak můžete vybrat hodnotný suvenýr nebo krásný dárek pro blízké ze širokého sortimentu vysoce kvalitního, užitkového a dekorativního skla.

Projekt „Rozvoj produktu Střední Čechy královské“ byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.