Co takhle zkusit paddleboard jinak? Vyzkoušejte si ho s plachtou!

Popularita paddleboardu ve světe v posledních letech výrazně vzrostla a dnes tak narazíte na milovníky tohoto sportu na každé větší vodní ploše nebo klidných řekách. Ačkoli jeho popularita stále neupadá, začali se již ozývat hlasy, které chtěli něco nového a ještě zábavnějšího. Odpověď dostali od výrobců sportovního vybavení poměrně rychle a světlo světa spatřili první paddleboardy 2 v 1, 3 v 1 a pro ty nejnáročnější dokonce i 4 v 1! Co se pod tímto označením skrývá?

Všechny výše uvedené rozšířené paddleboardy je možné označit jako windsup, který tvoří jejich základ, o zbytek se pak postarají doplňky, které si můžete zakoupit. Z paddleboardu tak můžete utvořit nejen windsurf, ale dokoupit si i křídlo pro pořádný přírodní pohon pomocí větru, ale i sedačku a hned máte z paddleboardu kajak!

Zpátky ale k verzi 2 v 1, tedy k windsupu, který si můžete velmi zjednodušeně představit jako paddleboard s plachtou. Tento SUP, jak se rozšířené paddleboardy zkráceně označují, samozřejmě nezanevřel na původní myšlenku a výhody, ale trochu ji rozšířil. Za větrného počasí tak můžete ke svému paddleboardu snadno připevnit plachtu a středovou ploutvičku začít brázdit po vodě.

Základem je samozřejmě práce s vlastní vahou těla, takže stejně jako u paddleboardu má i windsup velmi pozitivní účinky na držení správné rovnováhy. Navíc i při windsurfingu musíte zapojit svaly celého těla, takže je skvělým nástrojem pro redukci hmotnosti, aniž by nadměrně zatěžoval klouby, šlachy nebo vazy.

Pro milovníky vysoké rychlosti i trochy adrenalinu je tu hydrofoil!

Dalším sportem, který pozitivně působí na pohybový aparát je jistě jízda na hydrofoilu. Ti, jež vodní sporty už ví nebo aspoň tuší, o čem je řeč. Pokud jste již někdy viděli hydrofoil v akci, určitě jste na to nezapomněli, protože se jedná o velmi zajímavý nástroj pro opravdu efektivní a rychlý pohyb na vodě s minimálním odporem.

Jak hydrofoil vypadá?

Definovat vzhled hydrofoilu, abyste získali jasnější představu je trochu náročné, ale nevadí. Zkusíme to, co nejjednodušeji. Hydrofoil vypadá jako surfovací prkno, ke kterému je ze spodní strany pevně připevněné křídlo v pomyslném tvaru T. Právě křídlo, které připadá mnohým lidem jako nevzhledné stojí za skvělými užitnými vlastnostmi toho sportovního načiní.

Při návrhu hydrofoilu se tvůrci inspirovali technologií, která se již velmi dlouho používá při konstrukcích křídlových člunů, které za použití křídla na trupu snižují odpor, a tím dosahují větší rychlosti, tento jev se projevuje nadzdvižením lodi nad hladinu. Na stejném principu pak funguje i hydrofoil. Surfaři tak dnes mohou získat určitou rychlost i při zcela klidném moři a na první pohled vypadají, jako by se nad vodou vznášeli. Vždyť i v tisku se můžete často setkat s hydrofoily ve spojení s létáním nad vodou..