Zaměřeno na kozačky a kabelky: Jaká je jejich historie?

Foto: eVisions Advertising

Během zimních měsíců patří kozačky k nejoblíbenějším dámským botám. Obuv, která byla dříve nošena pouze muži, má nyní výhradní místo v dámském botníku a stala se neodmyslitelným parťákem do zimy i deště. Jaká je historie kozaček a jak jsou na tom kabelky?

Kde se vzaly kozačky

Kozačky dříve nosili především muži a jejich původ sahá až do 17. století. Dříve byly kozačky využívány nejprve jako pracovní a následně jako jezdecká obuv, přičemž se postupně dostávaly do povědomí žen. Jezdecké kozačky měly vyšší podpatek, kterým zajišťovaly stabilitu chodidla ve třmeni. Není proto divu, že po nich kvůli pohodlí i bezpečnosti v koňském sedle začaly sahat i dámy.

Ve druhé polovině 20. století se v šatníku žen začaly objevovat prvky inspirované pánskou módou. Zejména se jednalo o klobouky, kalhoty nebo již zmíněné kozačky. Ty už dávno nepatřily pouze mezi jezdeckou obuv, ale začínaly se stále více nosit jako stylový módní doplněk.

Jak se nosí kozačky dnes

Kozačky se v současnosti těší velké popularitě, a to obzvlášť během chladnějších měsíců. Jsou praktické, poskytují pohodlí a vyrábějí se v nejrůznějších střizích a barvách. V letošním roce jsou trendy bílé kozačky, ale ani černými koženými botami rozhodně nic nezkazíte.

Vzhledem k tomu, že je na trhu k dostání nepřeberné množství střihů, je třeba pečlivě vybírat. Ne každý typ kozaček totiž může lichotit vaší postavě. Zejména to platí pro vysoké kozačky nad kolena. Proto zvažte, k jakým outfitům chcete kozačky nosit, a pokud vám daný střih nevyhovuje, vsaďte na klasické kozačky pod kolena.

Stručné dějiny kabelek

Podobně jako kozačky i kabelky mají bohatou historii. V roce 2012 objevili archeologové v Německu nejstarší dochovanou kabelku na světě. Ta pochází z pozdní doby kamenné, vznikla tedy zhruba kolem roku 2500 př. n. l., byla vyrobena z kůže a zdobilo ji více než sto psích tesáků. S takovou kabelkou byste dnes do ulic pravděpodobně nevyšli, ale tehdy se jednalo nejen o praktickou tašku, ale také o symbol síly a moci.

Kabelky byly vždy považovány za praktickou součást šatníku. Ve středověku byly v oblibě velké plátěné tašky, které nosili poutníci a cestovatelé přehozené přes rameno. Pravděpodobně v nich měli jídlo, pití nebo drobné předměty potřebné k obraně či práci. Zámožnější lidé pak vlastnili tašky vyrobené z kůže či kožešin.

První moderní kabelka vznikla v 19. století, které bylo z hlediska ženského odívání přelomové. Do světa módy se probojovaly úzké a jednoduché střihy šatů a kabelky se přesunuly z barokní suknice do ruky.

Jak se nosí kabelky dnes

V současnosti jsou kabelky módním doplňkem s nádechem praktičnosti. Ženy v nich nosí líčidla, klíče, peněženku nebo třeba notebook či tablet. Většina dam má kabelek plný šatník a střídají je dle různých příležitostí. Ráno vyrazí do práce s větší brašnou, ve které se ukrývají věci potřebné do kanceláře, večer pak pracovní tašku vymění za menší psaníčko, které se perfektně hodí k návštěvě divadla či vinárny.

Kabelky se dnes nosí nejen v ruce, ale i přes rameno, a dokonce najdete takové, které vmžiku proměníte v šikovný batoh. Ženy jsou zkrátka praktické, a pokud jde o kabelky, platí to dvojnásob.