Zažijte skvělou dovolenou na antickém ostrově Rhodos

Foto: Shutterstock

Řecký Rhodos je největším ostrovem ze souostroví Dodekanesos a má hned několik přízvisek – ostrov boha slunce, ibiškový či slunný ostrov.

Poslední přízvisko lze vysvětlit snadno, Rhodos je dobře znám svou prosluněnou krajinou a léto je tu dlouhé. S druhým přízviskem je to o něco zajímavější, protože název je odvozen od řeckého slova rhodon, tedy růže, spíš než ty tu však najdete právě ibišky. Třetí přízvisko je spjato s bájí o Diovi a Héliovi, bohu slunce. Když Zeus rozděloval Zemi mezi Olympské bohy, na Hélia se zapomnělo, protože nebyl přítomen, Hélios po svém návratu požádal Dia a ostatní bohy, ať mu tedy přidělí zemi, která se vynoří z moře, když souhlasili, tak se z hlubin vod vynořil právě Rhodos a bůh slunce ho zalil svojí září. Není tedy divu, že Rhodos je jedním z nejkrásnějších řeckých ostrovů.

Ostrov vás totiž neuchvátí jen legendami, ale také dokonalými plážemi a průzračným mořem. Východní pobřeží omývané Středozemním mořem je vhodné pro odpočinek, koupání a šnorchlování, pláže jsou tu písčité a vstup do vody pozvolný, kdežto západní stranu ostrova, kterou obklopuje Egejské moře, milují surfaři. Rhodos je vyhlášenou destinací pro windsurfing a kitesurfing. Na plážích naleznete několik škol a center s půjčovnami vybavení. Nejznámější centrum pro kitesurfing je v Prasonisi na jižním cípu ostrova, kde se setkávají obě moře, které ostrov obklopují. Potápěči je velice vyhledávaná zátoka v oblasti Kalithea, kam lze s CK Blue Style absolvovat celodenní výlet jehož součástí je potápěčský mini kurz.

Zdroj: Shutterstock

Za nejhezčí bývá označována pláž Tsambika v zátoce Archangelos, nad níž se tyčí kopec se stejnojmenným klášterem, ke kterému vede 300 schodů a od kterého je krásný výhled na zátoku a okolí. Druhou úchvatnou pláží je Fourni kousek od trosek hradu Monolithos, tato pláž je ovšem oblázková. Z dalších lze zmínit pláž Anthony Quinna a hned vedle ní pláž Ladiko Bay.

Zdroj: Shutterstock

Rhodos se kromě pláží pyšní také horami, lesy a olivovými háji. Mezi přírodní zajímavosti patří Údolí motýlů neboli Petaloudes nacházející se ve vnitrozemí. Přírodní rezervací protéká říčka, která zde vytváří příjemné mikroklima, a během určité části roku zde můžete vidět roje motýlů přástevníka kostivalového. Dalším oblíbeným přírodním místem je údolí Sedmi pramenů ležící mezi městy Kolymbia a Archipoli. Přírodní park vede podél potoka, který mizí v dlouhém tunelu. I ten je možné projít, avšak připravte se na vodu sahající asi po kotníky. Na konci tunelu se nachází malé jezírko.

Zdroj: Shutterstock

Jedinečným lákadlem Rhodosu jsou jeho pamětihodnosti. Na ostrově najdete antické památky, zbytky budov rytířského řádu johanitů a pozůstatky staveb z dalších období. V horách najdete byzantské chrámy a na pobřeží četné zříceniny křižáckých hradů – na východním pobřeží najdete zříceniny hradů Feraklos a Lindos, na západním pak Monolithos a Kritinia. Významnou stavbou je taky již zmíněný klášter Moni Tsambika zasvěcený Panně Marii z Tsambiky, ke kterému se vážou legendy. Z antických pozůstalostí lze jmenovat Kamiros, areál antického města, kde najdete zbytky domů, chrámů a lázní. Zajímavý a vyhledávaný je také vyhlídkový kříž na pahorku nad městem Filerimos.

Zdroj: Shutterstock

K nejvíce navštěvovaným městům patří Rhodos a Lindos. Po Rhodosu, hlavním městě jehož dominantou jsou dlouhé středověké hradby s několika branami, můžete absolvovat okružní jízdu s CK Blue Style, během které navštívíte ty nejznámější a nejzajímavější místa jako tři větrné mlýny, rhodskou Akropoli se zbytky Amfiteátru, Apollonova chrámu a chrámu bohyně Athény, místo v přístavu Mandraki, kde podle legend stával jeden ze sedmi divů světa – Rhodský kolos (socha boha slunce Hélia). Dnes zde na dvou pilířích stojí bronzovésochy laně a jelena. Součástí prohlídky je také Staré město zapsané na seznam světového dědictví UNESCO. Najdete zde známou Rytířskou ulici a Palác Velmistrů. Pro milovníky muzeí lze zmínit Archeologické muzeum a Muzeum moderního řeckého umění.

Zdroj: Shutterstock

Lindos, dříve významné náboženské centrum, je znám především pro svou krásnou Akropoli, z níž je velice pěkný výhled nejen na město, ale také na Středozemní moře. K Akropoli lze vystoupat pěšky nebo se nechat za poplatek vyvézt na oslovi. Na vrcholu naleznete pozůstatky chrámu Athény Lindie, které obklopuje johanitská pevnost z 15. století, ruiny římského chrámu nebo byzantský chrám sv. Jana. Zajímavá je i procházka historickou částí městečka s návštěvou chrámu Matky Boží.

Zdroj: Shutterstock

Rhodos ležící jen 9 km od pobřeží Malé Asie je pro svou nádhernou, prosluněnou krajinu považován za jeden z nejpůsobivějších ostrovů Řecka. Uchvátí vás svými plážemi a mořem, památkami i romantickými zákoutími. Jednoduše řečeno je skvělou destinací pro odpočinkovou, romantickou, poznávací či sportovní dovolenou.