Zlato během války posiluje. Investujte do něj a chraňte své úspory

Foto: Freepik

Válečná krize na Ukrajině má za následek inflaci. Jedním z možných řešení může být nákup investičního zlata, do kterého uložíte peníze, a tím ochráníte jejich hodnotu.

Investoři se během krizí uchylují k nákupu zlata

Lidé se snaží zhodnotit své peníze různě. Ukládají je na spořicí účty, termínované vklady, využívají půjčky online na nákup nemovitostí nebo investují třeba do podílových fondů. Jednou z variant je také investice do zlata. Unce investičního zlata k datu 21. 3. 2022 stála 1 913 dolarů, v lednu byste za stejné množství zaplatili 1 800 dolarů. V těžkých dobách, jako byla pandemie nebo nyní válečný konflikt na Ukrajině, se nákup zlata stává pro investory jistotou. Na rozdíl od kryptoměn, jako je bitcoin, představuje žlutý kov (jak se zlatu někdy přezdívá) bezpečný přístav, tudíž se vyplatí nějaký vlastnit. Zlaté mince a slitky posilují kvůli obavám z inflace a díky nákupu zlata vaše úspory neztratí hodnotu.

Chraňte své peníze, vsaďte na zlato

Celý trh je propojený a vše souvisí se vším. Jak již bylo řečeno, za inflací stojí válka na Ukrajině, ekonomické sankce uvalené na Rusko i vysoké ceny energetických komodit. Koruna klesá a měny všech států, které přímo sousedí s Ukrajinou, oslabují. V obchodech jsou ceny stále vyšší a těžko předvídat, jak dlouho zdražování potrvá. Ukrajina a Rusko zásobovaly svět pšenicí a dalšími surovinami. Od začátku března ale Ukrajina přestala vyvážet maso, oves, cukr, pšenici i žito. To povede k dalšímu zvyšování cen potravin, pohonných hmot i k nárůstu inflace nejenom v České republice. Řada lidí se tak náhle může dostat do finančních problémů. Ochrana naspořených peněz tak nabývá ještě většího významu.

Proč a jak koupit zlato během krize?

Zlato neztrácí hodnotu tak jako peníze. Je vzácné, skladné a nebudete mít problém ho směnit za peníze kdekoli na světě. Nevyrobíte ho ani nenatisknete. Je to historicky prověřený prostředek, který během nejhorších časů spolehlivě ochrání vaše úspory. Zlato si můžete koupit u společností, které se zabývají obchodem s touto komoditou. Abyste nenaletěli, hledejte ověřené prodejce, kteří mají uzavřenou smlouvu s ČNB. Někteří mají i kamenné prodejny. Variantou je ale samozřejmě i nákup přes internet.