Do přímořského letoviska ve francouzském Cannes se každoročně sjíždějí nejen filmové celebrity. Počátkem března se tady potkávají významní byznysmeni investující do nemovitostí, developeři, architekti, urbanisté, zástupci měst i regionů. Tuzemská města letos na veletrhu Mipim opět reprezentovaly Praha, Brno a Ostrava, které se představily ve společné expozici nazvané Czech Cities.

Kromě toho, že vystavovatelé ukazují své nejzdařilejší projekty a lákají možné partnery k dalším investicím, vedou se zde odborné debaty nad horkými tématy. Tím hlavním letos bylo, jak se do budoucna co nejlépe vypořádat s prudce se rozrůstajícími městy.

Deset miliard lidí

Podle předpovědí OSN totiž vzroste světová populace do roku 2050 na téměř deset miliard, přičemž 60 procent lidstva bude žít právě ve městech. To bude klást na metropole budoucnosti obrovské nároky, především kvůli investicím do jejich rozvoje, architektury, stavebních technologií, ale i vypořádání se s klimatickými změnami.

Největší společenskou událostí čtyřdenního veletrhu je ovšem vždy čtvrteční večer, kdy se vyhlašují „realitní Oscary“. Jde o nejlepší stavby z celého světa za uplynulý rok. Letošní Mipim Awards udělovala mezinárodní odborná porota v 11 kategoriích.

Vedle těch tradičních, jako jsou kancelářské budovy, rezidence, obchodní centra, hotely a turistické resorty či rekonstruované budovy, budí v posledních letech velký zájem také zelené budovy, projekty městské regenerace, nověji pak ještě nemocnice a další projekty zdravotní péče, logistické areály a projekty budoucnosti.