Budovy roku. V Cannes se rozdávaly realitní Oscary

REKONSTRUKCE PODLE HADIDOVÉ. Původně hasičská stanice byla přestavěna a dotvořena podle návrhu nedávno zesnulé architektky Zahy Hadidové. Její tvorba se brzy objeví v Praze.

REKONSTRUKCE PODLE HADIDOVÉ. Původně hasičská stanice byla přestavěna a dotvořena podle návrhu nedávno zesnulé architektky Zahy Hadidové. Její tvorba se brzy objeví v Praze.

Foto: Reedmidemphotos.com

Nová budova katarského muzea, obchodní centrum v italské Bologni, moderní přístavba přístavu v belgických Antverpách. Tyto skvosty moderní architektury patří mezi nejkrásnější domy světa.

Do přímořského letoviska ve francouzském Cannes se každoročně sjíždějí nejen filmové celebrity. Počátkem března se tady potkávají významní byznysmeni investující do nemovitostí, developeři, architekti, urbanisté, zástupci měst i regionů. Tuzemská města letos na veletrhu Mipim opět reprezentovaly Praha, Brno a Ostrava, které se představily ve společné expozici nazvané Czech Cities.

Na ženevském autosalonu se představil model nizozemské společnosti Pal-V

Létajících aut přibývá. Ženevský autosalon ukázal další komerční model

Kromě toho, že vystavovatelé ukazují své nejzdařilejší projekty a lákají možné partnery k dalším investicím, vedou se zde odborné debaty nad horkými tématy. Tím hlavním letos bylo, jak se do budoucna co nejlépe vypořádat s prudce se rozrůstajícími městy.

Deset miliard lidí

Podle předpovědí OSN totiž vzroste světová populace do roku 2050 na téměř deset miliard, přičemž 60 procent lidstva bude žít právě ve městech. To bude klást na metropole budoucnosti obrovské nároky, především kvůli investicím do jejich rozvoje, architektury, stavebních technologií, ale i vypořádání se s klimatickými změnami.

Coventry

Příštím britským městem kultury bude Coventry. Město, jež nemělo přežít válku

Největší společenskou událostí čtyřdenního veletrhu je ovšem vždy čtvrteční večer, kdy se vyhlašují „realitní Oscary“. Jde o nejlepší stavby z celého světa za uplynulý rok. Letošní Mipim Awards udělovala mezinárodní odborná porota v 11 kategoriích.

Vedle těch tradičních, jako jsou kancelářské budovy, rezidence, obchodní centra, hotely a turistické resorty či rekonstruované budovy, budí v posledních letech velký zájem také zelené budovy, projekty městské regenerace, nověji pak ještě nemocnice a další projekty zdravotní péče, logistické areály a projekty budoucnosti.

Obraz Hylás a nymfy (1896) Johna Williama Waterhouse, který musel zmizet z britské galerie

Britská galerie odstranila obraz s nahými vílami. Prý chce vyvolat diskusi