Česko v noci sevřel mráz, teploty klesly až k mínus deseti

Jiří Drozdík | 10. 5. 2017
Mráz ničil úrodu vína
Mráz ničil úrodu vína
Mráz ničil úrodu vína

Letošní květen se do statistik meteorologů zapíše jako rekordní. Klimatologická stanice v Šindelové na Sokolovsku totiž v noci na středu naměřila rekordní mráz. Rtuť teploměru klesla na mrazivých -8,2 stupně. Padlo tak čtyřicetileté minimum.

„Zažili jsme na stanici roky, kdy stanice naměřila v květnu přízemní mrazík kolem minus tří stupňů. Ale minus osm? To tu nepamatujeme," řekl provozovatel stanice Rudolf Kovařík. Podle jeho slov přitom nešlo o klasický ranní mrazík.

„Mrznout totiž začalo v úterý už půl hodiny po západu slunce, kdy teploměr ukazoval mínus dva stupně. A mrzlo pak celou noc. Zažili jsme tak v květnu klasický průběh zimní noci," poukázal Kovařík. Kvůli mrazu přitom utrpěla příroda. „Co už rozkvetlo, bohužel nepřežilo."

Klimatologická stanice v Šindelové leží ve specifickém prostředí, kam se stéká vzduch hned z několika údolí. I proto tu bývají teploty podstatně nižší než v jiných částech kraje.

Divočáci i srnky. Řidiči rekordně bourají se zvěří, květen je nejhorší
Události

Divočáci i srnky. Řidiči rekordně bourají se zvěří, květen je nejhorší

Přízemní mrazíky očekává Kovařík ještě ve čtvrtek. Pak se ale díky přibývání oblačnosti už mírně oteplí. „Vzhledem k cirkulaci vzduchu očekáváme, že přízemní mrazy se mohou objevit ještě v první dekádě června," doplnil.

Tagy Česko Šindelová