Dovolená. Babiš v Itálii, levice míří do Řecka

Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka

Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka

Foto: čtk

Po dobu tří srpnových týdnů nebude zasedat vláda. Pro české politiky tak začíná hlavní sezona dovolených. Deník se jich proto zeptal, kde si budou chtít od politiky odpočinout.

Pokud byste čekali, že horký kandidát na premiéra a jeden z nejbohatších lidí v zemi Andrej Babiš (ANO) odletí na dovolenou na tropický ostrov, budete zklamáni. „Do Itálie,“ zněla Babišova stručná odpověď na otázku, kam se v době vládních prázdnin chystá. Ještě předtím ho v sobotu 29. července čeká svatba s dlouholetou partnerkou Monikou. A exotickým destinacím neholdují ani jeho kolegové a soupeři.

„V poslední době žádné velké dovolené neplánuji,“ svěřil se místopředseda KSČM Jiří Dolejš, „přemísťuji se na Slapy.“ Dolejšovi vyhovuje, že od „vody a lesa vůkol“ ho dělí od Prahy jen necelá hodina cesty. „Pes si to taky užije a jsem po ruce, kdyby něco,“ uvedl další výhody odpočinku v tuzemsku. V Česku zůstane také ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO): „Pojedu na chalupu. Těším se na buřty.“

Léto v dosahu Prahy stráví i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). „Počítám, že nejdále, kam se asi během dovolené dostanu, bude Slovensko,“ předpokládá předseda vlády. Proto ani letos nepověřil žádného z vicepremiérů, aby ho po dobu nepřítomnosti zastupoval. „Budu tak blízko, abych se kdykoli mohl vrátit, pokud by nastala nějaká mimořádná situace,“ dodal Sobotka.

Zamilovaný pár

Podle čeho si muži vybírají ženu? Vědci došli k zajímavým zjištěním

Od politiky k domácím krásám se snaží odvést pozornost také kampaň Sedm divů Česka, kterou o prázdninách spustila ODS. Její předseda Petr Fiala však míří za hranice: „Jako každý rok pojedu s rodinou do Chorvatska.“ K blízkému moři jede i další předseda pravicové opoziční strany – Miroslav Kalousek z TOP 09. Konkrétnější být nechtěl, prý z obav před paparazzi.

Levicově orientovaní politici dávají přednost jižanské pohostinnosti. „První červencový týden jsem strávil u přátel v Řecku, žádnou další dovolenou neplánuji,“ uvedl předseda KSČM Vojtěch Filip. „Pojedu na dovolenou s dětmi a kamarádkou na řeckou pevninu,“ zdůraznila ministryně sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) v odkazu na čtvrteční zemětřesení na ostrově Kos. „Pak ještě zamíříme do Berlína, takže využiju skoro celou vládní dovolenou,“ bylo z jejího hlasu znát, jak moc se už těší.

V lékárně na výdeji na recept i na výdeji bez předpisu by se měl farmaceut nebo farmaceutický asistent dozvědět o všech užívaných léčivech.

Lékárenský řetězec se omluvil za výrok, že levnější antikoncepci lidé zneužijí