"Drahý Petře. Máme tu vychlazenou plzeň a navíc velkorysý dárek. Nepromeškej tuto příležitost," píše se na pohlednici Europolu, adresované devětačtyřicetiletému českému občanovi Petru Zdražilovi, odsouzenému za podvody.

Další pohledy jsou určen Slovákovi Mariánu Štajgárovi, podezřelému z vraždy, nebo belgickému drogovému dealerovi Arturu Nawrockimu, odsouzenému za obchod s drogami. Oba jsou na útěku, Štajgár pravděpodobně ozbrojený.

"Drahý Farouku, měl bys vědět, že nejlepší život je ve sladké Francii. Doufáme, že se k nám brzy vrátíš. Moc nám chybíš," stojí pro změnu na pohlednici, jejímž adresátem je Farouk Hachi, který byl v roce 2009 odsouzen v nepřítomnosti na dvacet let za několik ozbrojených bankovních loupeží. Předpokládá se, že na útěku žil střídavě ve Francii, Belgii a Nizozemsku.

Pohlednice představil v pátek Evropský policejní úřad coby součást své současné probíhající iniciativy, která má směřovat k dopadení nejhledanějších evropských zločinců. Kampaň má za cíl přitáhnout lidi k internetovým stránkám Europolu obsahujícím seznam nejhledanějších zločinců, aby tak pomohla s pátráním po pachatelích nejzávažnějších trestých činů.

"Zatímco většina z nás si užívá zaslouženého letního volna, zločinci při páchání své trestné činnosti letní prázdniny nemají. A ukazuje se, že turistické destinace rádi využívají jako místo úkrytu," uvedl Europol v prohlášení, které citovala agentura AFP.

Od zveřejnění internetového "seznamu nejhledanějších" v lednu 2016 bylo podle Europolu dopadeno a zatčeno celkem 36 osob, z toho 11 na základě informací, které předali Europolu právě občané.

Europol už podobnou kampaň zorganizoval v předvánočním čase, kdy ji nazval "Adventní kalendář". Podle tiskové mluvčí Europolu Tine Hollevoetové vedla tato kampaň k zatčení tří lidí, včetně jednoho Brita, který se skrýval jako číšník v amsterdamském baru.

"Nizozemci viděli náš adventní kalendář, prohlédli si na jeho základě naše webové stránky se seznamem zločinců, všimli si tam uprchlíkovy fotky a někdo poznal, že tenhle člověk pracuje v místním sportovním baru. O dva dny později byl zločinec zatčen. A to je přesně to, co chceme touto kampaní docílit," sdělila mluvčí agentuře AFP.

Podle ní chtějí i prchající pachatelé trávit svůj čas někde je, kde je "život krásný... pěkné počasí, pláže, dobré jídlo".

Ačkoli nejsou k dispozici žádné oficiální statistické údaje, podle AFP se jako populární úkryty pro zločince na útěku v minulosti ukázaly například země jako Španělsko, Turecko a Itálie, které jsou současně častými cíli letních turistů.