Drahý Petře, máme vychlazenou plzeň: Europol hledá pomocí pohlednic zločince

Mezi nejhledanější zločince Evropy patří i Češi Stanislav Seidl a Petr Zdražil

Mezi nejhledanější zločince Evropy patří i Češi Stanislav Seidl a Petr Zdražil

Foto: Europol

Evropský policejní úřad vydal letos v létě sérii pohlednic "Wish you were here" (Kéž bys byl tady), které mu mají pomoci vystopovat jedenadvacet nejhledanějších zločinců kontinentu. Včetně českého občana Petra Zdražila.

"Drahý Petře. Máme tu vychlazenou plzeň a navíc velkorysý dárek. Nepromeškej tuto příležitost," píše se na pohlednici Europolu, adresované devětačtyřicetiletému českému občanovi Petru Zdražilovi, odsouzenému za podvody.

Další pohledy jsou určen Slovákovi Mariánu Štajgárovi, podezřelému z vraždy, nebo belgickému drogovému dealerovi Arturu Nawrockimu, odsouzenému za obchod s drogami. Oba jsou na útěku, Štajgár pravděpodobně ozbrojený.

Stíhaný podnikatel František Savov má být vydán do České republiky. Rozhodl o tom dnes soud v Londýně.

Státní zakázku CzechTrade získala firma Františka Savova, jehož stát stíhá

"Drahý Farouku, měl bys vědět, že nejlepší život je ve sladké Francii. Doufáme, že se k nám brzy vrátíš. Moc nám chybíš," stojí pro změnu na pohlednici, jejímž adresátem je Farouk Hachi, který byl v roce 2009 odsouzen v nepřítomnosti na dvacet let za několik ozbrojených bankovních loupeží. Předpokládá se, že na útěku žil střídavě ve Francii, Belgii a Nizozemsku.

Pohlednice představil v pátek Evropský policejní úřad coby součást své současné probíhající iniciativy, která má směřovat k dopadení nejhledanějších evropských zločinců. Kampaň má za cíl přitáhnout lidi k internetovým stránkám Europolu obsahujícím seznam nejhledanějších zločinců, aby tak pomohla s pátráním po pachatelích nejzávažnějších trestých činů.

Nový videoklip policie Utíkej, schovej se, bojuj

Utíkej, schovej se, bojuj! radí policie v novém spotu za 400 tisíc

"Zatímco většina z nás si užívá zaslouženého letního volna, zločinci při páchání své trestné činnosti letní prázdniny nemají. A ukazuje se, že turistické destinace rádi využívají jako místo úkrytu," uvedl Europol v prohlášení, které citovala agentura AFP.

Od zveřejnění internetového "seznamu nejhledanějších" v lednu 2016 bylo podle Europolu dopadeno a zatčeno celkem 36 osob, z toho 11 na základě informací, které předali Europolu právě občané.

Europol už podobnou kampaň zorganizoval v předvánočním čase, kdy ji nazval "Adventní kalendář". Podle tiskové mluvčí Europolu Tine Hollevoetové vedla tato kampaň k zatčení tří lidí, včetně jednoho Brita, který se skrýval jako číšník v amsterdamském baru.

Hra o trůny letos výjimečně do cen Emmy nezasáhla, ale jinak jde o nejvýraznější televizní počin dekády.

Ukradli jsme scénář Hry o trůny, tvrdí hackeři v emailu, který poslali médiím

"Nizozemci viděli náš adventní kalendář, prohlédli si na jeho základě naše webové stránky se seznamem zločinců, všimli si tam uprchlíkovy fotky a někdo poznal, že tenhle člověk pracuje v místním sportovním baru. O dva dny později byl zločinec zatčen. A to je přesně to, co chceme touto kampaní docílit," sdělila mluvčí agentuře AFP.

Podle ní chtějí i prchající pachatelé trávit svůj čas někde je, kde je "život krásný… pěkné počasí, pláže, dobré jídlo".

Ačkoli nejsou k dispozici žádné oficiální statistické údaje, podle AFP se jako populární úkryty pro zločince na útěku v minulosti ukázaly například země jako Španělsko, Turecko a Itálie, které jsou současně častými cíli letních turistů.