Jubileum Jiřího Šlitra. Měl pořád ctižádost proniknout na Broadway, řekl Suchý

Michal Bystrov | 13. 2. 2019
Jiří Suchý, spoluzakladatel Divadla Semafor, zpívá ve filmu Bylo nás deset. Vzadu jako basista účinkuje Jiří Šlitr.
Východisko, jak si vojnu zpříjemnit, našli vojáci 
v založení uměleckého souboru. Druhý zprava Šlitr.
Vernisáž výstavy Jiří Suchý a Jiří Šlitr,ohlédnutí za výtvarnou tvorbou legendární dvojice v Galerii Hollar na Praze 1. Zahájení za účasti Jiřího Suchého a Jitky Molavcové.

Zní to neuvěřitelně, ale Jiří Šlitr by v pátek 15. února oslavil 95 let. Zemřel ovšem nešťastnou smrtí o půl století dříve, v pouhých pětačtyřiceti. Jeden z nejlepších českých skladatelů populární hudby a po Jaroslavu Ježkovi jednoznačně největší hitmaker moderní české písničky po sobě zanechal stovky melodií, které si zpíváme dodnes.  

Spoluzakladatel pražského divadla Semafor, jenž na rozdíl od svého jevištního partnera Jiřího Suchého nikdy nebyl stálým zaměstnancem, napsal šlágry na tělo prakticky všem budoucím českým hvězdám: od Karla Gotta (Oči má sněhem zaváté, Dotýkat se hvězd) přes Waldemara Matušku (Árie měsíce, Tereza, Ach, ta láska nebeská) až po Hanu Hegerovou (V opeře, Študent s rudýma ušima).

Jiří Suchý: Za většinu problémů si člověk může sám
Publicistika

Jiří Suchý: Za většinu problémů si člověk může sám

Jiří Šlitr pocházel ze Zálesní Lhoty u Jilemnice. Výborný lyžař a akordeonista Rychnovského dixielandu vystudoval práva, pak ale po vzoru dalšího zběhlého advokáta Jana Wericha „doktorát sroloval a do pouzdra jej schoval“. Kromě hraní a komponování výtečně kreslil světová velkoměsta zachycená jeho perem patří k průkopnickým počinům české ilustrace.

Kreslené dopisy pro známé

Nezkrášloval svými obrázky pouze knížky kolegy Suchého, nýbrž i renomovaných literátů, jako byl Josef Škvorecký. Skicoval vždy a všude, až do posledních dnů. Nedlouho před 26. prosincem 1969, kdy zemřel na otravu svítiplynem, rozeslal známým kreslené dopisy. Jeden poslal synovi Jiřího Suchého Jakubovi, jiný zase svému vzoru z Osvobozeného divadla.

Skandální film o Michaelu Jacksonovi líčí zneužívání dětí. Dědici protestují
Publicistika

Skandální film o Michaelu Jacksonovi líčí zneužívání dětí. Dědici protestují

„Bylo to den po tom, kdy jsem se dozvěděl, že Šlitr umřel,“ vzpomínal Jan Werich. „Otevíral jsem vánoční poštu a mezi ní jsem našel od Šlitra obrázek takového vousatého pána v buřince, vousy mu jdou až na podlahu, sedí na kanapíčku, a pod tím bylo napsáno a stále je napsáno: ,Všecko nejlepší, pane Wérich (s dlouhým é). Šlitr.‘ A to už byl... to už tady nebyl, když jsem tohle otvíral. Bylo mně moc smutno, protože jsem byl na Šlitra fanda, když hrál, tak jsem se mu vždycky smál, tomu jeho nehybnému obličeji.“

S Jiřím Šlitrem pronikla do českého poprybníčku světovost. „Vzpomínám si, že jsme jednou šli Františkánskou zahradou,“ vyprávěl Jiří Suchý před deseti lety v rozhovoru pro Deník. „A já jsem možná proto, že to byla Františkánská zahrada pronesl, že k jistým věcem je třeba přistupovat citlivě, s pokorou. V tu ránu na mě Šlitr strašně vyjel: ,Co to blábolíš, prosím tě?‘ Jeho oblíbené slovo bylo ,ctižádost‘. On měl pořád ctižádost proniknout na Broadway nebo napsat operu a já teď najednou vyslovil slovo ,pokora‘. Tak jsem se stáhnul a víckrát jsem to před ním neříkal.“

Před padesáti lety odehráli Beatles poslední koncert. Na střeše v Londýně
Publicistika

Před padesáti lety odehráli Beatles poslední koncert. Na střeše v Londýně

Tagy hudba hvězda Jan Werich Jaroslav Ježek Jiří Suchý Jiří Šlitr Karel Gott smrt Waldemar Matuška