Kuřáků v Česku ubylo. K neřesti se přiznává jen asi pětina lidí

Kouření. Ilustrační foto.

Kouření. Ilustrační foto.

Foto: DENÍK/ Dimír Šťastný

Sedět v hospodě s cigaretou v ruce už není „in". Kuřáků ubývá. Jen za posledních sedm let se jejich řady snížily o více než tři procenta – ke kouření se přiznává asi pětina lidí. Vyplývá to z průzkumu Ústavu zdravotnických informací a statistky.

Největší počet kuřáků žije na severu Moravy a na Olomoucku. Naopak nejméně cigaretám holdují Jihomoravané a obyvatelé Vysočiny. Sesbíraná data také ukazují, kde se lidé dokážou zlozvyku zbavovat nejrychleji – je to v hlavním městě a na severu Čech. „Zjištění, že v Praze ubývá kuřáků nejrychleji, mě nepřekvapuje. Obyvatelstvo je tu vzdělanější a má vyšší socioekonomický statut," hodnotí výsledky profesorka Eva Králíková z Všeobecné fakultní nemocnice.

Kolik procent lidí kouří?Zdroj: Redakce

Praha má také nejvíc center léčby závislosti na tabáku – celkem sedm. Naopak překvapením byly pro odborníky severní Čechy. Počty kuřáků se tam snížily o devět procent. „Zřejmě se tam odehrály demografické změny. Tamní fabriky zavřely a lidé se přesunuli jinam," domnívá se expert na zdravotnictví Pavel Vepřek. Právě méně vzdělaní a těžce pracující lidé se totiž podle něj oddávají cigaretám nejčastěji.

Kouření v hospodách

Měsíc do zákazu kouření. Obce řeší, co s hlukem před hospodami