Matek alkoholiček přibývá, o dítě mohou přijít. Může za to i tolerance okolí

Opilá matka vrávorala a opírala se o kočárek, v němž měla dítě.

Opilá matka vrávorala a opírala se o kočárek, v němž měla dítě.

Foto: Městská policie Brno

Dala si několik piv a vyrazila na promenádu s ročním kojencem. Žena se dvěma promile v krvi ho měla v kočárku, který používala i jako chodítko. Případ z poloviny března není ojedinělý, ročně strážníci řeší až pět incidentů, kdy se matka kvůli opilosti nedokáže postarat o své dítě.

„Dřív jich bylo víc, ale uvidíme, co přinese léto. Řešili jsme i případ, kdy byla babička dítěte, které měla hlídat, tak opilá, že jen ležela v parku a nemohla vstát," zavzpomínal mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Počet promile v krvi nerozhoduje, jestli je člověk schopný se o dítě postarat, záleží hlavně na jeho chování. „Nesmí dítě ohrožovat nebo mu dávat špatný příklad. Máme i méně závažné případy, všechny ale hlásíme sociálním pracovníkům," dodal mluvčí strážníků.

Ministryně školství Kateřina Valachová zahájila 12. dubna první ročník jednotných přijímacích zkoušek na Střední průmyslové škole Preslova na pražském Smíchově. Na snímku otevírá schránku s uloženými písemnými testy.

Na internetu se objevilo zadání přijímaček. Cermat žádá okamžité stažení

Odbor pro sociálně-právní ochranu dětí může opilé matce dítě vzít a umístit ho třeba do Klokánku. „Když je matka opilá natolik, že se o dítě nedokáže postarat, kontaktují jiného příbuzného," vysvětlil mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.

Ilustrační foto.

Česko péči o duševně nemocné neumí. Změnit to má reforma

Abstinovat alkoholikům pomáhají například brněnské A Kluby. Problematika opíjejících se matek je podle jeho ředitele Martina Klíče vážná. Žen, které se u nich léčí a mají dítě, totiž přibývá. V roce 2015 jich bylo třiadvacet, loni se jejich počet více než zdvojnásobil.Pokud nenajdou nikoho, kdo by se o dítě dokázal postarat, matka o něj přijde. „Až je opět schopná o dítě pečovat, vrátí ho do její péče. Sociální pracovník ale nad matkou může stanovit dohled," dodal Poňuchálek.

Za nárůst podle něj může špatná výchova, nezájem státu a také tolerance společnosti k alkoholu. „Už není mnoho míst, kde by se mohly ženy s dětmi scházet. Chodí potom do restaurací a kaváren, kde jsou dětské koutky. Často je to svádí k tomu si dát alkohol. Naše společnost je tak nastavená, prostě kdo nepije, není Čech," varoval ředitel.

Sněm ANO 2017

Volby by ovládlo ANO. O Sněmovnu by mohlo bojovat až devět stran

Dodal, že ženy se k závislosti dostávají pozvolna. „Řeknou třeba, že dají děti spát, a potom si nalijí dvojku vína," přiblížil Klíč.