Cheb dostane unikátní dar. Model krovu místního Gablerova domu

Ikona doba čtení četba na 2 minuty
Střechy v historickém centru skrývají poklad.

Střechy v historickém centru skrývají poklad.

Foto: Foto: archív města Cheb

V posledních měsících jsou velkým tématem jedinečné chebské krovy. Evropský unikát si však málokdo umí představit. Už brzy to může změnit dar od Josefa Hauera z bavorského Parksteinu. Mistr tesař vytvořil model krovu chebského Gablerova domu a patrně nebude poslední.

Josef Hauer pracoval 45 let jako tesař, ale práce je stále náplní jeho života, ač je mu 78 let a mohl by si užívat důchodu. Téměř každý den tráví ve své dílně a s vytvářením modelů má bohaté zkušenosti. „Mezi nejkrásnější modely, které vytvořil, patří například krov baziliky sv. Martina v Ambergu, Salt House v Regensburgu či zámku Friedrich ve Vohenstraußu,“ uvedla Marcela Brabačová z Nadačního fondu Historický Cheb. A když přijel do Chebu, prošel si trasu s názvem Pod střechami chebských domů a seznámil se s projektem, nabídl své zkušenosti s výrobou modelů městu Cheb. A protože měl Nadační fond Historický Cheb zaměření krovu Gablerova domu, dali mu materiály k dispozici.

Vzácnou hrobku se podaří zachránit i díky dobrovolníkům.

Krásná Lípa zachrání unikátní hrobku, pomohou i dobrovolníci

Práce na pozdně gotickém krovu mu trvala přibližně dva měsíce a po jejím dokončení pozval zástupkyni nadačního fondu na prohlídku modelu. „Ten je skutečně hodný obdivu do nejmenších detailů propracovaný, sestavený bez použití lepidla či hřebíků, přesně v duchu historické předlohy,“ podotkla Marcela Brabačová.

V průběhu návštěvy dílny pana Hauera došlo také na otázku nákladů, spojených se stavbou krovu. Pan Hauer se vyjádřil v tom smyslu, že peníze na obživu má a víc jich nepotřebuje. „Člověk musí být pro věc zapálený,“ dodal skromně.

„Stavbou modelu Gablerova domu však práce pana Hauera neskončila v této chvíli už má připravený další projekt, a to stavbu modelu krovu pozdně gotického kostela Zvěstování Panny Marie, který je součástí františkánského kláštera v Chebu. Kostel má zachovány krovy pocházející z období 14. až 16. století. Nad presbytářem je to nejstarší známý krov na současném území naší republiky, datovaný dendrochronologicky do roku 1319,“ dodala Marcela Brabačová.

Tvůrce pořadů televize Stream Janek Rubeš

Rubeš s Mikulkou jsou patroni pražské turistiky, píše britský Independent