Rekordní rok. Do českých kin přišlo nejvíc lidí od vzniku samostatné republiky

Jana Podskalská | 28. 1. 2019
Freddie Mercury
ASISTENT Freddieho Mercuryho se účastnil české premiéry filmu Bohemian Rhapsody. Přestože se na snímku hojně podílel, viděl ho poprvé až s českými fanoušky. A byl velmi dojatý.
ASISTENT Freddieho Mercuryho se účastnil české premiéry filmu Bohemian Rhapsody. Přestože se na snímku hojně podílel, viděl ho poprvé až s českými fanoušky. A byl velmi dojatý.

Už je to jisté. V loňském roce navštívilo kinosály po celém Česku nejvíce diváků od vzniku samostatné republiky. Magické číslo roku 2018 je 16 344 483. Přesně tolik diváků přivítala podle unie distributorů domácí kina, která tak mohou právem slavit. Jde o rekordní návštěvnost, a totéž se týká tržeb. 

Pod nymburskými hradbami promítnou hit Bohemian Rhapsody
Kultura

Pod nymburskými hradbami promítnou hit Bohemian Rhapsody

Jinými slovy: je to nejlepší výsledek od roku 1993. Platí to i pro domácí filmy, jež se na celkové návštěvnosti podílely více než 23 procenty. Radovat se může zejména distribuční společnost CinemArt, která s podílem diváků 40,8 procenta mezi českými distributory dominuje.

Publikum loni vybíralo z 314 premiérově uvedených filmů. Absolutním vítězem v žebříčku je podle očekávání hudební drama o Freddiem Mercurym Bohemian Rhapsody, které se těšilo velkému zájmu i v zahraničí.

Barbie letos oslaví šedesátku a dočká se svého prvního hraného filmu
Byznys

Barbie letos oslaví šedesátku a dočká se svého prvního hraného filmu

Sázka na hudební hity slavné kapely a přesvědčivého hlavního aktéra americkým producentům vyšla. Návštěvnost filmu přesáhla milion diváků, což se dnes už podaří málokterému snímku (předloni stejnou hranici překonala dvojka Anděl Páně). V tržbách a návštěvnosti Mercury přebil i dosavadního rekordmana Avatar z roku 2009 a stal se nejúspěšnějším filmem v kinech od roku 1990.


To pro změnu potvrzuje setrvalý zájem o domácí komedie. Ostatně do první desítky pronikla i Tátova volha, jejíž režisér Jiří Vejdělek patří v tomto žánru ke zkušeným tvůrcům.Druhým v pořadí je akční snímek Avengers: Infinity War (přes 600 tisíc diváků), jenž potvrzuje stoupající zájem o adaptace komiksů. Třetí příčku vybojovala česká komedie Rudolfa Havlíka Po čem muži touží. Vidělo ji přes půl milionu diváků.

COCO I ODSTÍNY ŠEDI

Velké pozornosti se loni těšily i populární značky: Fantastická zvířata (4. místo), navazující na úspěšného Harryho Pottera, Jurský svět: Zánik říše (6. příčka) nebo Deadpool 2 (9. místo). Už tradičně sbíraly diváky animované příběhy, od Hotelu Transylvánie 3 přes Úžasňákovy 2 až po okouzlující pixarovku Coco v poetických kulisách mexického světa živých a mrtvých.

Žleby Hills a další. Filmy mladého talentu Baránka sklízejí úspěchy
Publicistika

Žleby Hills a další. Filmy mladého talentu Baránka sklízejí úspěchy

Bodovalo i pokračování Padesáti odstínů šedi, respektive svobody. Divačky vyzbrojené kapesníčky a nesplněnými erotickými tužbami nezklamaly.

PROPADÁKY

Máme tu ovšem i propadáky. Například Podivuhodnou cestu fakíra, který uvízl ve skříni a který nemá jen ukrutně dlouhý titul, ale i nepřízeň publika. Vidělo ho něco přes tisíc diváků. Nebo domácí Chvilky Beaty Parkanové, jejichž protagonistka Jenovéfa Boková sice odvedla skvělý výkon, ale film si našlo jen tři tisíce diváků.

Ještě hůře dopadl další domácí kousek Jak se moří revizoři. Ten vidělo smutných 900 diváků. A neslavně skončil i klasik francouzské nové vlny Jean-Luc Godard, na jehož nevstřícný experiment Kniha obrazů měly sílu už jen tři stovky statečných.

První desítka filmových trháků:

Bohemian Rhapsody
1 073 638 diváků

Avengers IW
631 252

Po čem touží muži
558 981

Hotel Transylvánie
491 501

Fantast.zvířata 2
473 131

Jurský svět: Zánik říše
407 221

Venom
388 925

50 odstínů svobody
360 449

Úžasňákovi 2
351 163

Tátova volha
348 082
Pramen: UFD

Tagy CinemArt Česká kinematografie Česko domácí kino dramatická forma film Freddie Mercury Harry Potter Jean-Luc Godard kino komedie rekord