Olomoučtí právníci prý vyzráli na zákaz kouření. Nabízejí řešení

Skupina právníků z Olomouce radí majitelům stylových barů i vesnických hospod, jak vyzrát na zákaz kouření.  Vymysleli iniciativu Libertas Smoke'n'Taste Club (LSTC) a mění podniky na soukromé kluby. Zájemci se podle nich přímo hrnou.

Olomoučtí právníci jsou přesvědčeni, že jejich řešení před úřady u soudy obstojí. "Podniky musejí přijmout naše právní řešení a na základě smluvního vztahu se stát součástí našeho projektu postaveného na bázi soukromého klubového zařízení,“ uvedl Jakub Průdek, právník a duchovní otec „lišáckého“ nápadu.

Aby řešení obstálo, nestačí podle právníka samotné založení spolku. „To jsme slyšeli v médiích od různých právních kanceláří, ale takto by to bylo nedostatečné a může to být vyhodnoceno jako obcházení zákona,“ uvedl Průdek. „Je potřeba udělat další kroky. Konkrétnější však být nemohu, je to naše řešení,“ usmál se.

Kouření. Ilustrační foto.

Kuřáků v Česku ubylo. K neřesti se přiznává jen asi pětina lidí

Odezva je podle něj obrovská. „Jednáme se stovkou podniků. Jsou mezi nimi bary či restaurace ve velkých městech, ale také menší podnik z vesnice s 500 obyvateli. Spektrum je široké. Objíždíme podnikatele osobně a uzavíráme s nimi smlouvy,“ popisoval.

Po podpisu zaplatí restauratér členský příspěvek, který se odvíjí od velikosti konkrétního zařízení a lokality. „Je to posuzováno individuálně,“ vysvětloval Průdek.

Hosté se musejí zaregistrovat

Aby celé "řešení" protikuřáckého zákona v podniku fungovalo, musejí se hosté zaregistrovat v novém klubu nebo přes internetové stránky jako členové tohoto klubového zařízení. „Vyplní přihlášku a dostanou průkazku,“ přiblížil olomoucký právník.

Ilustrační foto.

Kuřáky vyžene z hospod zákaz. Už za měsíc

Pokud přijde kontrola do smluvního zařízení LSTC, personál bude podle právníka přesně vědět, jak se zachovat, a kuřáci se nemusejí obávat, že budou postiženi. „Našemu právnímu řešení věříme natolik, že jednotlivým podnikům garantujeme právní ochranu při jednání se správními orgány, případně soudy,“ dodal Průdek.

Na "klubovnu" s výčepem platí také zákon

Podle ředitelky odboru hygieny výživy Krajské hygienické stanice v Olomouckém kraji Jitky Švecové to však není jisté. „O této iniciativě sice nevíme, ale různých rad právníků, jak obejít zákon a založit klub, jsme už slyšeli. Pokud takzvaná klubovna vykazuje znaky stravovací služby, čepuje se tam pivo, podávají nápoje, tak i když se v ní nevaří, zákon se na ni jednoznačně vztahuje. O tom není pochyb,“ reagovala.

Připustila, že problém však může být se vstupem kontrolního orgánu do takového privátního zařízení. „Řešíme to s právníky a cestu si najdeme jako v případě ´výčepu´, který si někdo udělal doma, v rodinném domě, kde prodává pivo sousedům, kdy spolupracujeme se stavebními úřady, protože objekty byly zkolaudovány k nějakému účelu,“ uzavřela Švecová.