„Pilulka po“ je dostupnější. Ženám přijde i poštou

Veronika Rodriguez | 12. 7. 2017
Lékárna je místo, kde máme poskytovat konzultace. Lékárník by se měl vyptat, jaké jiné nemoci máte a zda na ně užíváte léky.
Ilustrační foto
V lékárně na výdeji na recept i na výdeji bez předpisu by se měl farmaceut nebo farmaceutický asistent dozvědět o všech užívaných léčivech.

/ANKETA/ České ženy a dívky, které chtějí rychle zabránit nechtěnému otěhotnění, to mají opět o něco snazší. Státní ústav pro kontrolu léčiv uvolnil výdej další nouzové antikoncepční pilulky. Bez receptu a občanky budou nově dostupné i přípravky s účinnou látkou levonorgestrel, například Navela.

Uživatelky už dokonce nebudou muset pro pilulku ani osobně do lékárny – mohou si ji nechat poslat jednoduše poštou.

Dopady pandemie: Prodeje léků loni vzrostly, Češi je více nakupovali on-line
Zdraví

Dopady pandemie: Prodeje léků loni vzrostly, Češi je více nakupovali on-line

Lékárníci proto nejsou z nových pravidel nadšení. „Nemyslím si, že by to bylo dobře. Pokud měla dřív nouzová antikoncepce speciální režim, mělo to svůj smysl,“ komentovala věc mluvčí České lékárnické komory Michaela Bažantová.

Lékárník si podle ní mohl minimálně zkontrolovat věk pacientky, probrat s ní její zdravotní stav a upozornit na možné riziko alergické reakce. Polykání jednorázové antikoncepce totiž není podle Bažantové bez rizika. Naopak, v extrémních případech může skončit i smrtí.

Chybí v lékárnách konopí? Vypěstujte si ho sami, navrhují odborníci
Události

Chybí v lékárnách konopí? Vypěstujte si ho sami, navrhují odborníci

S tím souhlasí i expert na nesprávné kombinace léků Josef Suchopár. „Hormony obsažené v přípravku jsou velmi náchylné k interakci – pokud tedy žena užívá nějaké další léky, které blokují vstřebávání těchto hormonů, mohou se prohloubit jejich nežádoucí účinky. Jedním z nejobávanějších je přitom trombóza, která může uživatelku skutečně i zabít,“ vysvětluje Suchopár.

S rozpaky ale přijímají uvolnění pravidel i někteří lékaři. Třeba podle gynekologa Lukáše Roba může způsobit problémy jen to, že to žena s nouzovou antikoncepcí přežene a spolkne víc než jednu pilulku za cyklus. „Svévolným užíváním se může cyklus narušit. Gynekologové pak budou muset pacientky znovu uměle rovnat, což samozřejmě stojí peníze,“ připomenul nedávno, když se uvolňoval výdej prvních takových přípravků.

Trik nemocnic. Při nákupu léků si přicházejí na miliony
Byznys

Trik nemocnic. Při nákupu léků si přicházejí na miliony

Naopak podle docenta Tomáše Faita z Gynekologicko-porodnické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy pomůže snadno dostupná „pilulka po“ snížit počty nechtěných otěhotnění a umělých potratů. Přípravky s účinnou látkou levonorgestrel nejsou jedinými pilulkami, které ženy chrání před nechtěným otěhotněním ještě tři dny po pohlavním styku.

V Česku je k dostání několik dalších podobných léčiv. U některých z nich – například u Postinoru-2 nebo Escapelle – už přitom platí volnější pravidla od června roku 2015. Předtím byla nouzová antikoncepce k dostání jen na recept nebo na občanku. Koupit si ji navíc mohly jen dívky od 16 let.

Chystá se bič na soukromé lékaře
Publicistika

Chystá se bič na soukromé lékaře

Podle lékového ústavu se ročně v Česku spotřebuje přes 71 tisíc balení pohotovostní antikoncepce.

Pravidelnou hormonální antikoncepcí se chrání kolem 1,3 milionu žen. Z průzkumu, který si loni dělala společnost Gedeon Richter, polykají „pilulky po“ hlavně zadané ženy – tvořily asi 63 procent uživatelek. Zhruba 42 procent z nich už mělo děti.

Tagy antikoncepce Česko Lukáš Rob recept Státní ústav pro kontrolu léčiv Univerzita Karlova