Miluj mě, nebo ti vypovím smlouvu! Takovou výhrůžku mohou v žertu použít partneři už v každé pátém manželství uzavřeném v České republice.
Od poloviny roku 2009, kdy se (před)manželské smlouvy evidují, jejich počet roste. Loni na bezmála 51 tisíc uzavřených sňatků připadlo 9551 smluv. A letos jejich počet dál akceleruje.
Podle dat, která včera Deníku poskytla Notářská komora ČR, bylo do konce června uzavřeno 5059 smluv. Na konci roku proto podle notářů nejspíše padne rekord a počet smluv zlomí desetitisícovou hranici.
Hmotné statky
Teď v létě, kdy je hlavní svatební sezona, se dveře u 450 notářů, kteří v ČR působí, netrhnou. Manželské smlouvy (lidově nesprávně nazývané jako předmanželské) jinde než u notáře uzavřít nelze.
„Smlouva řeší výlučně majetek, ne třeba počet a pohlaví společně plánovaných dětí, vykonávání domácích prací, odměnu za každý další společný rok v manželství, či řešení v případě nevěry,“ zdůrazňuje Radim Neubauer, prezident Notářské komory ČR.

Den Ivana Hoffmana: Nenormální cena
Kam exuketor nesmí
Manželská smlouva zjednodušeně řečeno dokáže zrušit obecně známý institut společného jmění manželů (do kterého jinak patří majetek nabytý po sňatku – třeba už svatební dary) a nahradí ho režimem oddělených jmění.
Největší zájem o takovou úpravu manželství byl loni v Praze, Jihomoravském kraji a středních Čechách.
Pro smlouvu si chodí různé typy párů. Především takové, kdy jeden podniká a teoreticky mu stále hrozí riziko dluhů či exekuce. Manželskou smlouvou lze druhého partnera „vysvobodit“ z budoucího možného rizika. Samozřejmě za předpokladu, že exekuce už neběží.

Zapište děti do školek. Jinak zaplatíte pokutu pět tisíc korun
Už tři roky navíc mají partneři novou možnost: dobrovolně zapsat svoji smlouvu do tzv. veřejného seznamu listin o manželském majetkovém režimu. Výhodou je, že například exekutor je povinen před exekucí ověřit, zda dotyčný, jehož exekuci chce vykonat, v seznamu figuruje. A když ano, rovnou nebude uplatňovat nárok na nezadluženého partnera. V opačném případě by totiž nebožákovi „vracel“ neprávem zabavený majetek až zpětně.
Když dítě zlobí
Jak podotýká Radim Neubauer, smlouvy se netýkají jen budoucích novomanželů. U notářů se objevují starší páry, jejich motivace ale bývá trochu jiná. Už nejde jenom o strach z dluhů jednoho z partnerů. „Smlouvy uzavírají často v případech, když se jedná o druhá a další manželství a v jejich průběhu se děti jednoho z manželů nechovají zrovna tak, aby si společný majetek zasloužily. Majetek se tak převede na jednoho z manželů,“ říká o „starších“ párech Neubauer.
Základní rada pro všechny, kteří o smlouvě uvažují, je ale podle Neubauera jednoduchost. Zbytečně šroubované majetkové ustanovení by v případě rozvodu či úmrtí majetkové vypořádání jen zkomplikovalo. Není se přitom třeba bát ani vysokých nákladů: průměrná taxa za zpracování manželské smlouvy je nyní k 4440 korun. O něco dražší jsou úkony, kdy se zužuje majetek v již existujícím svazku.
Ty mi nevěříš?
Navzdory různým právním výhodám, je ale pro mnoho lidí smlouva nemyslitelná. V situaci, kdy se v ČR polovina manželství rozpadá (nejčastěji ve 13. roce), chápali by to jako vzkaz: nejsem si jistý, jestli to s tebou vydržím, tak ať se pak netaháme po soudech.

Manželovi a dětem jsem svou partnerku představila nejdřív jako kamarádku
„Brali jsme se s manželem před dvaceti pěti lety, a kdyby za mnou přišel s tím, že chce majetek ošetřit smlouvou, asi bych si ho nevzala. Připadala bych si jako podvodnice,“ potvrzuje například Ivana Kolertová z Poděbrad.
S manželskými smlouvami se ve své praxi setkává i psychoterapeut Lucian Kantor, který se zabývá manželskou a rodinnou terapií. „Obecně nejsem proti smlouvám. Důležité je, aby byly napsány jednoduše a jasně a oba partneři s tím nejenom souhlasili, ale i znění smlouvy rozuměli. Jakékoliv kličkování ve smlouvě vzbuzuje pochybnost,“ popisuje Kantor.
Podle jeho zkušeností u nás manželské páry před sebou majetek či naopak dluhy spíše tají, což přináší komplikace. Je přitom důležité, aby se bavili i o takových věcech.