Rychlé šípy: skutečný Jindra Hojer chystá knihu. Vybral na ni téměř 300 tisíc

Lenka Štěpánková Pce | 6. 2. 2019
Rychlonožka, Jarka Metelka, Mirek Dušín, Červenáček a Jindra Hojer se psem Bublinou. Kresba pětice se psem Bublinou a logo Rychlých šípů jsou z publikace Rychlé šípy vydané Nakladatelstvím Olympia
Reálný Jindra Hojer s postavou, kterou vytvořil Jaroslav Foglar.
Rychlé šípy a skutečný Jindra Hojer (vpravo).

Jen jediný člen oddílu Rychlých šípů z komiksů Jaroslava Foglara má reálnou stejnojmennou předlohu. Jindra Hojer, chlapec, který „měl vždy pečlivě na pěšinku učesané své plavé vlasy“. Skutečnému Jindřichu Hojerovi je dnes 94 let a žije v domově pro seniory v Pardubicích. A nezahálí. Chystá se vydat knihu Záhadné hlavolamy pro chytré hlavičky.

„Celý můj život mě provází hlavolamy a logické úlohy. Za tu dobu už mám spoustu zkušeností, které bych nyní rád předal budoucím generacím. A tak jsem něco málo přes rok pracoval na knížce hlavolamů. Je plná logických a matematických úloh a má za cíl zábavnou formou naučit čtenáře logicky myslet,“ uvedl Hojer.

Krásná věda

Kniha má ukázat, že matematika je krásná věda a když se k ní přistupuje logicky, nemůže nikomu dělat větší problémy.

„Každý rok se před létem opakuje ta samá zpráva o tom, jak byla matematika opět nejméně úspěšným maturitním předmětem. To mě vždycky rozesmutní. Moje knížka je plná logických a matematických hlavolamů a díky názorným postupům naučí čtenáře zábavnou formou logicky myslet,“ vysvětlil Hojer.

Foglar zemřel před 20 lety. Jeho tituly se prodávají jako na běžícím páse
Publicistika

Foglar zemřel před 20 lety. Jeho tituly se prodávají jako na běžícím páse

Každá kapitola obsahuje popis a návod, jak hlavolam řešit, dále cvičný příklad s řešením a řadu cvičných příkladů. Nedílnou součástí je i česko-matematický slovník. Knížkou bude provázet Jindra Hojer v kreslené podobě a bude čtenářům radit, jak dané úlohy efektivně řešit.

S prosbou o pomoc s vydáním knížky se Hojer obrátil na širokou veřejnost, a to prostřednictvím kampaně na webu Hithit.

Nesmrtelné Rychlé šípy Jaroslava Foglara. Komiks poprvé vyšel před 80 lety
Publicistika

Nesmrtelné Rychlé šípy Jaroslava Foglara. Komiks poprvé vyšel před 80 lety

„Za napsání knížky nechci žádný honorář, ve svém věku už peníze nepotřebuji a grafické ztvárnění a sazbu celé knihy bere na svá bedra vydavatel. Částka je určena pouze na zajištění tisku a distribuce knížek. Pevně věřím a doufám, že dárkem k mým 95. narozeninám mi bude fakt, že bude kniha dělat radost v knihovnách českých školáků a studentů,“ popsal Hojer.

Bonusová kniha

A odezva od lidí byla úžasná. Celkem přispělo 662 lidí a vybralo se 289 620 korun. Cílová částka přitom byla pouze 87 500 korun. Díky tomu bude moci být náklad tisku vyšší, bude použita lepší formu vazby a navíc dojde k rozšíření obsahu o další, bonusovou knihu.

Tagy domov Jaroslav Foglar kniha léto matematika Pardubice peníze Seznam postav z Rychlých šípů věda