Soutěž je vypsána v deseti kategoriích, v každé z nich mohou soutěžit samostatné snímky i fotografické série. Posuzována bude jejich novinářská hodnota (informativnost, pohotovost, aktuálnost) spolu s hodnotou estetickou. Snímky se porotě prezentují anonymně. Porota má právo rozhodnout většinou hlasů o případném převedení prací do jiné kategorie nebo ocenit jen některý snímek ze série či neudělit některou z cen. Právo neudělit cenu se vztahuje na všechny ceny soutěže.

Letošním předsedou odborné fotografické jury se stal fotograf Petr Josek, který od roku 1990 pracoval jako fotoreportér agentury Reuters. Mimo jiné pro ni fotografoval dramatické události v Bosně, Chorvatsku, Srbsku, Pobaltských republikách a v Albánii, oba převraty v Rusku a život v Iráku těsně po svržení Saddámova diktátorského režimu. Je držitelem řady novinářských ocenění a neoficiálním učitelem řady mladých fotoreportérů.

Kromě něj zasednou v porotě zasednou v osmičlenné porotě přední čeští novnoví fotografové Alžběta Jungrová a Jan Šibík, pedagog Filip Láb, slovenský investigativní reportér Juraj Mravec, italský fotograf, fotoeditor a kurátor Stefano Carini, ruský fotograf Jurij Kozyrev a ředitel britského archivu Panos Pictures Evans Adrian.

Svou samostatnou porotu má ještě video sekce soutěže. Předsedá jí režisér, scenárista a producent Josef Harvan a jejími členy jsou střihač Alois Fišárek, režisérka dokumentárních filmů a pedagožka Olga Sommerová, fotografové Jan Vaniš a Miro Švolík a spolumajitelka artnerka mediální agentury Starlem Martina Hyndráková.

Fotografie budou do soutěže přijímány od 1. do 30. září v elektronické podobě. Soutěžní fota mohou přihlásit vydavatelé, agentury, umělci na volné noze i odborné školy. Junioři do 23 let nehradí vstupní poplatek, který činí 800 korun (29 euro) a má pomoci uhradit vytištění výstavních fotografií. Finální vyhlášení vítězů, které z nominací vybere odborná porota proběhne při slavnostním zahájení výstavy na Staroměstské radnici v Praze 21. listopadu 2017.