Startuje letošní ročník Czech Press Photo, porotě předsedá fotograf Josek

Jaroslav Krupka | 31. 8. 2017

O půlnoci z 31. srpna na 1. září startuje letošní už 23. ročník soutěže novinářské fotografie Czech Press Photo. Ta se už podruhé představuje v nové podobě. Má obměněnou vizuální podobu a vedle zásadních dramatických aktualit chce ukazovat, že ve světě se dějí i pozitivní události.

Soutěž je vypsána v deseti kategoriích, v každé z nich mohou soutěžit samostatné snímky i fotografické série. Posuzována bude jejich novinářská hodnota (informativnost, pohotovost, aktuálnost) spolu s hodnotou estetickou. Snímky se porotě prezentují anonymně. Porota má právo rozhodnout většinou hlasů o případném převedení prací do jiné kategorie nebo ocenit jen některý snímek ze série či neudělit některou z cen. Právo neudělit cenu se vztahuje na všechny ceny soutěže.

Smrt herectví se blíží, naznačuje česká herečka a spisovatelka Tereza Šefrnová
Publicistika

Smrt herectví se blíží, naznačuje česká herečka a spisovatelka Tereza Šefrnová

Letošním předsedou odborné fotografické jury se stal fotograf Petr Josek, který od roku 1990 pracoval jako fotoreportér agentury Reuters. Mimo jiné pro ni fotografoval dramatické události v Bosně, Chorvatsku, Srbsku, Pobaltských republikách a v Albánii, oba převraty v Rusku a život v Iráku těsně po svržení Saddámova diktátorského režimu. Je držitelem řady novinářských ocenění a neoficiálním učitelem řady mladých fotoreportérů.

Kromě něj zasednou v porotě zasednou v osmičlenné porotě přední čeští novnoví fotografové Alžběta Jungrová a Jan Šibík, pedagog Filip Láb, slovenský investigativní reportér Juraj Mravec, italský fotograf, fotoeditor a kurátor Stefano Carini, ruský fotograf Jurij Kozyrev a ředitel britského archivu Panos Pictures Evans Adrian.

Skautka proti extrémistům a pro anarchisty
Publicistika

Skautka proti extrémistům a pro anarchisty

Svou samostatnou porotu má ještě video sekce soutěže. Předsedá jí režisér, scenárista a producent Josef Harvan a jejími členy jsou střihač Alois Fišárek, režisérka dokumentárních filmů a pedagožka Olga Sommerová, fotografové Jan Vaniš a Miro Švolík a spolumajitelka artnerka mediální agentury Starlem Martina Hyndráková.

Fotografie budou do soutěže přijímány od 1. do 30. září v elektronické podobě. Soutěžní fota mohou přihlásit vydavatelé, agentury, umělci na volné noze i odborné školy. Junioři do 23 let nehradí vstupní poplatek, který činí 800 korun (29 euro) a má pomoci uhradit vytištění výstavních fotografií. Finální vyhlášení vítězů, které z nominací vybere odborná porota proběhne při slavnostním zahájení výstavy na Staroměstské radnici v Praze 21. listopadu 2017.

Tagy Czech Press Photo fotografie Chorvatsko Jan Šibík Olga Sommerová Reuters soutěž