"Nenechte Sorose, aby se smál naposled," vyzývá lidi slogan, který provází velká fotografie smějícího se George Sorose. Jeho úsměv nabývá v tomto kontextu jakoby úskočného výrazu. Soros se navíc otevřeně hlásí k tomu, že je Žid. Celý vizuál tak částečně připomíná dehonestační karikatury Židů, které se během druhé světové války objevily ve všech zemích, v nichž se stal vedoucí silou fašismus - včetně Maďarska.

Kampaň, financovaná maďarskou vládou, se objevila na billboardech po celé zemi a vyšla také formou inzerce v celostátním maďarském tisku. V Maďarsku žije kolem sta tisíc Židů. Jejich zástupci už vyzvali premiéra Viktora Orbána, aby ji stáhl. Podle nich je protižidovská.

"Ať ten zlý sen skončí"

"Prosím, ať ten zlý sen skončí tak rychle, jak je to jen možné," uvedl v emotivním písemném vyjádření Andras Heisler, předseda Federace maďarských židovských obcí (Mazsihisz).

"Ačkoli tato kampaň není otevřeně antisemitská, je zřejmé, že má potenciál vyvolat neřízené emoce, včetně antisemitismu,“ uvedla ve svém prohlášení federace.

Podle právničky Lydie Gallové, která se zabývá reklamou z pohledu dodržování lidských práv, využívá kampaň snímků, probouzejících vzpomínky právě na nacistické plakáty z doby druhé světové války, které také ukazovaly "smějícího se Žida". "Kampaň podporuje antisemitismus," řekla agentuře Reuters Gallová.

Její slova potvrzuje podle Reuters to, že několik billboardů bylo skutečně po vylepení ještě počmáráno poznámkami jako "smradlavý Žid" a podobně. "Tato graffiti, která se objevila na plakátech v ulicích Budapešti a v dalších městech, připomínají temnou éru v dějinách Maďarska. Neviditelná sociální škoda je už pravděpodobně o dost horší, než škoda z počmárání,“ napsal Heisler.

George Soros je šestaosmdesátiletý maďarský rodák z židovské rodiny, který po druhé světové válce odešel do Spojených států, kde zbohatl. Po pádu železné opony se začal výrazně angažovat ve východní Evropě, kde finančně podporuje skupiny, které propagují liberální demokracii a otevřené hranice.

To je také důvod, proč si nesedl s pravicovým politikem Orbánem, který dlouhodobě odmítá návrhy na přerozdělování afrických uprchlíků v zemích EU na základě kvót a vládne výrazně autoritářsky.

Soros ovšem jen málokdy komentuje veřejně výpady vůči své osobě a ani v tomto případě se podle Reuters jeho mluvčí k věci nijak nevyjádřil. Miliardář ale už dříve označil Orbánův způsob vládnutí za "mafiánský režim" a také financoval neziskové organizace, které podle něj podporují demokratickou transparentnost, lidská práva a pozitivní přístup k imigraci. Podle Orbána však tyto spolky "slouží globálním kapitalistům a podporují politickou korektnost víc než národní vlády".

"Je to proti imigraci, ne proti Židům"

Mluvčí Orbánovy vlády Zoltan Kovacs agentuře Reuters řekl, že kampaň nemá nic společného s antisemitismem a jejím cílem má být to, co nazval Sorosovým pokusem neoprávněně změnit imigrační politiku Maďarska. Podle něj má kampaň pouze varovat před ilegální migrací a cizím vlivem reprezentovaným právě Sorosovými penězi. Kovacs také řekl, že Orban se s protestujícími židovskými organizacemi ve čtvrtek setkal a tuto věc jim osobně vysvětlil.

"Kampaň nemá co dělat s odkazem George Sorose nebo kohokoli jiného," dodal Kovacs. Reklamní sdělení podle něj vychází z celonárodního výzkumu, v němž se vláda dotázala lidí, zda by připustili cizí vliv na vnitřní politiku Maďarska a masovou imigraci. Když dotázaní odpověděli na obě otázky "Ne", rozběhla se zmíněná kampaň.

Orbán, který bude v příštím roce čelit novým volbám, verbálně vyhlásil antisemitismu nulovou toleranci. Tento měsíc se má navíc setkat se svým izraelským protějškem Benjaminem Netanjahuem, jenž se chystá do Maďarska na oficiální návštěvu. "Musíme být opatrní. Očekáváme, že se během této schůzky objeví antisemitské projevy a že se naši soupeři budou snažit využít antisemitismu ve svůj prospěch. Odmítáme to," řekl Orbán.

Podle něj však často právě ti, kteří jeho vládě vyčítají údajný antisemitismus, usilují o to přivést do Evropy "desetitisíce antisemitů" prostřednictvím migrace. "Naše migrační politika tak ve skutečnosti slouží zájmům evropské židovské komunity. Pokud je nechce hájit sama, neměla by aspoň tiše tolerovat neférové útoky, kterým musí čelit Maďaři za to, že je chrání," řekl Orbán.

Trump měl podobný problém

Obviněním z antisemitismu čelil při své volební kampani také americký prezident Donald Trump, shodou okolností také kvůli Sorosovi. Ten je mu dlouhodobě trnem v oku nejen kvůli podpoře jeho politických protivníků, tedy Demokratické strany. Při nástupu do funkce Trump miliardáře obvinil, že je součástí "globálních mocenských struktur, které jsou odpovědné za ekonomická rozhodnutí, jež okradla pracující třídu, oloupila naši zemi a bohatství dala do kapes několika velkých korporací a několika politických subjektů."

V jedné předvolební reklamě pak budoucí americký prezident zveřejnil záběry, na nichž je Soros zachycen ve společnosti šéfky Fedu Janet Yellenové a výkonného ředitele Goldman Sachs Lloyda Blankfeina, kteří jsou rovněž Židé. Dočkal se za to ostré kritiky od americké Ligy proti hanobení (Anti-Defamation League).