V Číně našli nového dinosaura. Úžasný drak z Ling-wu může přepsat dějiny

Tereza Polaczyková | 26. 7. 2018
Objevený dinosaurus dostal jméno ling-wu-lung šen-čchi
Objevený dinosaurus dostal jméno ling-wu-lung šen-čchi
Objevený dinosaurus dostal jméno ling-wu-lung šen-čchi

Archeologové objevili v severní Číně nový druh dinosaura. Na tom by nebylo nic výjimečného, kdyby nalezený pravěký ještěr neobýval východ Asie o 15 milionů let dříve, než se ve zbytku světa objevil první známý příslušník jeho podskupiny. Objev proto může přepsat dějiny dinosaurů, píše BBC.  

Objevený dinosaurus dostal jméno Ling-wu-lung šen-čchi, tedy „úžasný drak z Ling-wu“. Pravěký plaz měl údajně velmi malou hlavu, dlouhý krk i ocas a čtyři silné nohy, které vzdáleně připomínaly sloupy. Všechny tyto znaky jsou sice typické i pro dinosaury náležející do skupiny sauropodů, lingwulong však podle vědců náležel mezi pokročilejší neosauropody.

Do stejné skupiny přitom patřili i obrovští býložraví dinosauři, kteří představují největší suchozemské tvory všech dob – mimo jiné brontosaurus, diplodocus či brachiosaurus. Se zařazením nově objeveného dinosaura mezi neosauropody ovšem vyvstává jeden problém.

Krásná Agnes zemřela jako čarodějnice. Zaplatila za lásku k synovi šlechtice
Publicistika

Krásná Agnes zemřela jako čarodějnice. Zaplatila za lásku k synovi šlechtice

Ling-wu-lung šen-čchi žil v severní Číně přibližně před 174 miliony let. Odborníci se ale dosud domnívali, že skupina neosauropodů se vyvinula až o patnáct milionů let později.

„Jedná se o velmi překvapivý objev. Ling-wu-lung šen-čchi nepředstavuje pouze nejstaršího známého příslušníka své podskupiny, ale je i prvním, který byl objeven na území dnešní Asie. Až dosud proto převládal názor, že sauropodi žili pouze v Severní Americe, Evropě a východní Africe,“ řekl BBC doktor Philip Mannion, jeden z členů mezinárodního vědeckého týmu.

Nejasné je i to, jak se dinosaurus do Číny dostal. V období pravěku totiž svět vypadal úplně jinak, když ho tvořil jediný superkontinent – Pangea. Přibližně před 200 miliony let ovšem došlo v důsledku pohybu tektonických desek k rozdělení Pangey na menší kontinenty, což zapříčinilo značnou izolaci východní Asie od zbytku tehdejšího světa.

Mars skrývá obrovské podzemní jezero a možná i život, uvedli vědci
Publicistika

Mars skrývá obrovské podzemní jezero a možná i život, uvedli vědci

Sauropodi a neosauropodi, kteří v období jury (201 až 145 milionů let před naším letopočtem) běžně obývali jiné kontinenty, se proto do Asie neměli jak dostat, připomíná BBC.

Podle odborných časopisů představuje objevení „draka z Lig-wu“ přelomový objev. „O dinosaurech již bylo napsáno mnohé. Nově objevený dinosaurus ale může být důkazem toho, že se jejich příběh odvíjel úplně jinak, než jsme předpokládali“, konstatuje časopis Nature Communications.

Tagy Afrika Asie BBC Čína dinosauři Evropa objev Severní Amerika