Za pět minut u Tesca, říká slogan na fotce bilboardu. Je to fake, hájí se firma

Za pět minut u Tesca, hlásá koláž, která koluje po sociálních sítích

Za pět minut u Tesca, hlásá koláž, která koluje po sociálních sítích

Foto: Repro Facebook

Případ dvou dívek, které se bavily vlastní divokou nevázanou jízdou a její průběh vysílaly "živě" až do tragické nehody, vyvolal velký ohlas v Česku i v zahraničí. Stal se také terčem tvůrce internetových koláží.  

Na sociálních sítích koluje snímek, který vypadá, jakoby zachycoval vizuál dlouhodobé kampaně pojišťovny Kooperativa. Ta standardně využívá různé nápadité slogany zveřejňované na silničních a dálničních mostech. V tomto případě ale slogan zní "Za pět minut u Tesca", což byla jedna z posledních slov dívek, jejichž jízda, živě přenášená na Facebook, skončila minulý týden u Obrnic na Mostecku smrtí řidičky. "Je to fake," hájí se firma.

"Cílem našich sloganů je vtipně na nebezpečné situace upozorňovat a ne parazitovat na něčím neštěstí. Všechny slogany prezentujeme na Facebooku, takže je celkem jednoduché si fotku stáhnout a upravit. Na druhé straně si také každý hned může ověřit, jestli jde o naši kampaň, nebo nepovedený padělek," uvedl pro Dotyk.cz mluvčí Kooperativy Milan Káňa, který redakci zaslal i reálnou fotografii kampaně, která se stala předlohou pro koláž. Fotografie zachycuje most nedaleko Frýdlantu, reálný slogan zní: "Čím dražší auto, tím lacinější triky."

Praha spustila kampaň proti SUV

Pražský magistrát nechce v ulicích Prahy SUV, spustil proti nim kampaň

Pod koláží, spojující kampaň Kooperativy s aktuální fatální nehodou obou dívek, je podepsán server Rouming.cz, jehož vlastníkem a provozovatelem je programátor Tipsportu Roman Mudra alias Roumen (Rouming je jeho soukromou aktivitou). Mudra je v IT komunitě poměrně známou osobností, a to právě díky kontroverzním kolážím, které zveřejňuje jak na Roumingu, tak na jeho "drsnější odnoži", pojmenované jako Roumenovo maso.

Mluvčí Tipsportu Václav Sochor pro Dotyk.cz uvedl, že Tipsport o daném vizuálu nic neví, ať už za ním stojí kdokoli. Mudra zatím na zprostředkovaný písemný dotaz Dotyku, zda jej vytvořil on, nereagoval.

Místo nehody u Obrnic, kde se stala tragická havárie automobilu s dvěma mladými dívkami

Video ze smrti v přímém přenosu použijeme k výchově řidičů, říká expert

Video zachycující tragickou nehodu obou dívek má nicméně skutečně posloužit podobnému účelu jako kampaně Kooperativy, tedy stát se součástí dopravní osvěty. Podle Jana Pechouta z regionální pobočky Besipu má jeho sestřih sloužit při akci určené mladým řidičům s názvem Safety Road, které se každoročně účastní v Ústeckém kraji téměř dva tisíce středoškoláků. Na této akci zástupci Besipu obvykle rozebírají konkrétní dopravní nehodu mladých řidičů, kterou někdo nepřežil, včetně ukázek dokumentace.